Zaproszenie na wernisaż wystawy „Po tej samej stronie lustra – Grafiki Kazimierza Wiśniaka do poezji Sławomira Krzyśki” oraz występ skrzypcowy w wykonaniu Sary Powagi.

Zaproszenie na wernisaż wystawy „Po tej samej stronie lustra – Grafiki Kazimierza Wiśniaka do poezji Sławomira Krzyśki” oraz występ skrzypcowy w wykonaniu Sary Powagi.

Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej zaprasza na wernisaż wystawy „Po tamtej stronie lustra – Grafiki Kazimierza Wiśniaka do poezji Sławomira Krzyśki” oraz występ skrzypcowy w wykonaniu Sary Powagi.

Wydarzenie odbędzie się 8 maja (środa) o godz. 11:00 w Akwarium Instytutu Kultury Europejskiej (ul. Kostrzewskiego 5-7 w Gnieźnie)
Wstęp wolny

Wystawę można będzie oglądać od 8 maja do 30 czerwca 2024 roku

Poprzez wystawę „Po tej samej stronie lustra – Grafiki Kazimierza Wiśniaka do poezji Sławomira Krzyśki” Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej pragnie ukazać nie tylko piękno sztuki wizualnej i literackiej, ale także zachęcić do refleksji nad relacją między sztuką a życiem, między słowem a obrazem. Jest to także doskonała okazja do promocji czytelnictwa i kultury literackiej, jak również do uczczenia pracy i dokonań dwóch cenionych artystów, którzy swoją twórczością wnoszą wkład w dziedzictwo kulturowe Polski.

Połączenie grafik Kazimierza Wiśniaka z utworami poetyckimi Sławomira Krzyśki stanowi intrygującą ekspozycję, która przenosi odbiorcę w świat subtelnych emocji, refleksji i artystycznej ekspresji. Inspiracją dla tej wystawy jest nie tylko twórczość obu artystów, ale również ich związki z kulturą polską oraz kontekst historyczny i społeczny, w którym tworzyli.

Sławomir Krzyśka, związany z kulturą i tradycją literacką, poprzez swoje wiersze oddaje emocje, uczucia i przemyślenia, które stały się inspiracją dla prac graficznych Wiśniaka. Ich synergia tworzy dzieło sztuki, które przenika granice między słowem a obrazem, pomiędzy wyobraźnią a rzeczywistością.

Wernisaż uświetni występ skrzypcowy w wykonaniu Sary Powagi.

Kazimierz Wiśniak
polski scenograf, malarz, rysownik i grafik, urodzony w 1931 roku w Łodzi. Laureat wielu nagród m.in. – Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008). Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zdobył dyplom w 1959 roku, będąc uczniem profesorów takich jak Karol Frycz i Andrzej Stopka.
Jako rysownik zadebiutował w tygodniku „Przekrój” i w tym samym roku współtworzył „Piwnicę pod Baranami” (1956). Zrealizował ponad 250 scenografii w teatrach krajowych i zagranicznych, w Oslo, Kopenhadze, Düsseldorfie, Darmstadt, Kijowie, Moskwie, Zürichu, Livorno. Pracował w Teatrze Śląskim w Katowicach, projektując dekoracje do licznych spektakli, m.in. „Jonasza i błazna” oraz „Profesji pani Warren”. Od 1963 roku związał się głównie z Krakowem i Wrocławiem, współtworząc wiele inscenizacji w Teatrze im. Słowackiego oraz Teatrze Pantomimy we Wrocławiu.
Był kierownikiem artystycznym Teatru Bagatela oraz dyrektorem naczelnym i artystycznym Starego Teatru w Krakowie. Jest autorem rysunków do „Przekroju”, „Rzeczpospolitej”, „Miesiąca w Krakowie”. Ilustrował także książki, m.in. „Na rynku w Krakowie” (1978), „Piosenki, które śpiewali dziadkowie, gdy byli mali” (1991), „Piwnica pod Baranami” Joanny Olczak-Ronikier (1994). W 1998 roku ukazał się ilustrowany jego pracami quasi-dziennik Wiśniaka zatytułowany „Z życia scenografa”.
Projekty scenograficzne Kazimierza Wiśniaka znajdujemy w Ogólnopolskim Centrum Scenografii przy Muzeum Śląskim w Katowicach, w muzeum i archiwum Starego Teatru oraz archiwum Teatru im. Słowackiego. Jego prace malarskie są w posiadaniu Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu i w kolekcjach prywatnych.
Od roku 2000 Kazimierz Wiśniak scenografią zajmuje się jedynie sporadycznie, w zamian maluje i tworzy ilustracje.

Sławomir Krzyśka
urodził się w 1963 roku w Gnieźnie. Poeta, bibliofil, doktor nauk matematycznych, nauczyciel akademicki, arteterapeuta. Pracuje na kaliskim Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Odrodzonego Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego w Krakowie z tytułem Dostojnej Makulatury. Autor wielu tomików wierszy. Wydał między innymi: Słowa, dźwięki, spojrzenia; Pękające szkło; Przy kawiarnianym stoliku; Zabrane ciszy; Rozterki brodacza; Kiedy na niebie rozbłyśnie gwiazda. Tomik W ciszy został przetłumaczony na język bułgarski, a Rozterki brodacza włączony do zbiorów bibliotecznych National Barber Museum w Ohio. Do wierszy Kiedy na niebie rozbłyśnie gwiazda została skomponowana muzyka. W ubiegłym roku miał spotkanie autorskie w legendarnej Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Jego wiersze znajdujemy w czasopismach literackich oraz antologiach w kraju i za granicą. Jest jednym z redaktorów ogólnopolskiego miesięcznika literackiego „Akant”.

Sara Powaga
muzyk, pedagog, kompozytor, aranżer. Absolwentka Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gnieźnie, które ukończyła z wyróżnieniem w klasie skrzypiec. Posiada dyplom ukończenia Akademii Muzycznej w Bydgoszczy na kierunku: instrumentalistyka – skrzypce. Nauczyciel skrzypiec w Szkołach Muzycznych we Wschowie i Wrześni. Jest czynną skrzypaczką Polskiej Orkiestry Muzyki Filmowej, współpracuje i nagrywa na co dzień m. in. z artystami muzyki rozrywkowej (Justyna Steczkowska, Krzysztof Cugowski, Beata Kozidrak Igor Herbut, Kasia Kowalska, Anna Wyszkoni). Koncermistrz drugich skrzypiec Orkiestry Kameralnej Academia De Largo.