W dniach 12-16 listopada w Instytucie Kultury Europejskiej UAM przebywał Diego Ojeda, artysta o korzeniach chilijsko-brazylijskich mieszkający na co dzień w Barcelonie. Ojeda jest autorem murali o tematyce sportowej i społecznej. Ich tematyka odwołuje się do tak ważnych kwestii społecznych, jak walka z dyskryminacją, rasizmem, seksizmem, uprzedzeniami i stereotypami. Murale autorstwa Ojedy znajdują się w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Maroku, Brazylii, Chile i Libii. Ojeda przybył do Polski na zaproszenie prof. UAM Filipa Kubiaczyka, autora książki pt. „Historia, płeć i władza. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii 3”, na okładce której znajduje się jedno z dzieł artysty przedstawiające piłkarki hiszpańskiej reprezentacji narodowej.
Pobyt Ojedy w Polsce był niezwykle aktywny. Między innymi, artysta przeprowadził zajęcia w języku hiszpańskim dla studentów II roku komunikacji europejskiej, w trakcie których opowiadał im o swoich muralach, szczególny nacisk kładąc na przekaz jaki im towarzyszy. Spotkał się również z Dyrektorem IKE UAM, prof. UAM Mateuszem Jaegerem, któremu wręczył prezent dla Instytutu, którym okazała się kopia jego muralu, który wykonał w 2023 roku w Warszawie. Wraz z prof. Kubiaczykiem wziął również udział w spotkaniu z Dyrektorem Wydawnictwa Naukowego UAM Sławomirem Erkiertem oraz Dominikiem Kałaszem z Działu Promocji i Sprzedaży Wydawnictwa.
W piątek, 15 listopada 2024 r., w korytarzu hali sportowej Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie oficjalnie zainaugorowano pierwszy w Polsce mural dedykowany piłkarce FC Barcelony, Ewie Pajor wykonany przez Ojedę. Pomysłodawcą powstania muralu z Pajor był prof. Filip Kubiaczyk. Jego geneza związana jest z transferem Ewy Pajor do katalońskiego klubu i negatywnymi komentarzami w polskich mediach społecznościowych skierowanymi do piłkarki („Kim jest Ewa Pajor?”, „Kto to jest? Nie znam”, etc.). W uroczystym odsłonięciu muralu uczestniczył dr Michał Duch, zastępca dyrektora IKE UAM oraz studenci II roku komunikacji europejskiej.
Na muralu wykonanym przez Ojedę widzimy Ewę Pajor w koszulce FC Barcelony z herbem tego klubu i godłem Polski. Obok Pajor znajduje się mała dziewczynka również mająca na sobie koszulkę Barçy z numerem 17, z którym gra polska piłkarka, i obejmująca globus. Zdaniem Ojedy uniwersalny przekaz płynący z muralu jest taki, że każda dziewczynka z dowolnego miejsca na świecie, która chce zostać piłkarką i osiągnąć sukces jak Ewa Pajor, jeśli będzie konsekwentna i wytrwała w dążeniu do celu, osiągnie go. Połączenie herbu FC Barcelony z godłem Polski podkreśla, że Ewa Pajor, będąc Polką, dzięki realizacji swojej pasji i determinacji osiągnęła duży sukces stając się zawodniczką jednego z najlepszych kobiecych klubów piłkarskich na świecie. Jak dodaje Ojeda, mimo że mural ten dotyczy kobiecej piłki nożnej, jego przesłanie jest uniwersalne i odnosi się do innych sfer życia.
Mural znajduje się w hali sportowej IKE UAM, przy ulicy Kostrzewskiego 5-7 w Gnieźnie.
Zapraszamy również do lektury wywiadu z Diego Ojedą i Filipem Kubiaczykiem: