Nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM ukazała się właśnie najnowsza książka prof. UAM Filipa Kubiaczyka z Instytutu Kultury Europejskiej UAM pt. „Historia, płeć i władza. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii 3”.
Monografia stanowi kontynuację wcześniejszych badań autora nad hiszpańską piłką nożną w kontekstach historyczno-kulturowych i polityczno-medialnych. W odróżnieniu od dwóch poprzednich części, które dotyczyły męskiej piłki nożnej, niniejsza w całości poświęcona jest kobiecej piłce nożnej, ściślej historii jej zerwania z patriarchalnym paradygmatem, silnie zakorzenionym w hiszpańskim społeczeństwie. Analizując piłkę nożną kobiet na tle historycznego rozwoju Hiszpanii oraz przemian w rozumieniu kryterium płci w ramach dyskursu władzy, autor ukazuje trudną drogę, jaką piłkarki, sędzie, trenerki, dziennikarki i komentatorki przebyły ze sfery prywatnej (domowej), w której zamknął je męski dyskurs władzy w XX wieku, do sfery publicznej, w której w XXI wieku zyskały taką pozycję, że stały się zdolne do wytworzenia kontrnarracji względem dominującego dyskursu.
W ramach pracy nad książką prof. Kubiaczyk zrealizował m.in. pobyty badawcze w hiszpańskich uczelniach (Universidad Complutense de Madrid, Universitat de València), prowadził też badania w Barcelonie, Saragossie, Kordobie, Sewilli i San Sebastián. Był na meczach ligowych hiszpańskich drużyn kobiecych, meczu Ligi Mistrzyń w Barcelonie i finale Pucharu Królowej w Saragossie. Szczególnie istotna okazała się również dla niego analiza murali dedykowanych hiszpańskim piłkarkom oraz spotkanie z Diego Ojedą, artystą, który tworzy je w Barcelonie.
Link do książki na stronie Wydawnictwa: https://press.amu.edu.pl/pl/historia_plec_i_wladza_rzecz_o_pilce_noznej_w_hiszpanii-3.html
Jednocześnie zachęcamy do lektury tekstu pt. „Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?, który ukazał się na portalu tvn24.pl.. Powstał on na bazie wywiadu, jaki jego autor, Michał Banasiak, przeprowadził z prof. Kubiaczykiem po niedawnym sukcesie męskiej reprezentacji Hiszpanii w mistrzostwach Europy rozgrywanych w Niemczech. Okazało się bowiem, że sukces ten po raz kolejny wywołał w tym kraju wielkie narodowościowe, tożsamościowe i polityczne animozje i spory (tekst jest dostępny po bezpłatnym zalogowaniu).
Link do tekstu: https://tvn24.pl/premium/hiszpania-euro-2024-hiszpanie-mistrzami-europy-ale-powrocily-juz-nacjonalizmy-i-uprzedzenia-st8010720