Z satysfakcją informujemy, że ukazał się siedemnasty numer czasopisma Studia Europaea Gnesnensia wydawanego przez Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
W dziale „Idee” znajdują się między innymi teksty: Michała Kruszelnickiego pt. „Nowoczesność w lustrze historii: Jacob Burckhardt i Fryderyk Nietzsche wobec kultury dawnej i współczesnej”; Grażyny Gajewskiej, pt. „<Trzecia kultura> w dobie posthumanizmu i transhumanizmu”; Karola Karpa pt. „Tra Danimarca, Svizzera e Italia. La visione poliprospettica del viaggio nella prima fase della produzione migrante de Elvira Dones”; Elizy Grzelak i Marty Szymborskiej pt. „Kategoryzacja swój/obcy w debacie społecznościowej w kontekście kryzysu migracyjnego w Europie” czy Małgorzaty Karwatowskiej i Roberta Litwińskiego pt. „Wizerunek humanisty w werbalizacjach studentów Wydziału Humanistycznego UMCS w Lublinie”.
W dziale „Ludzie i miejsca” zainteresowany czytelnik będzie mógł się zapoznać między innymi z tekstami Andoniego Esparzy Leibara pt. „Maquiavelo, el príncipe frustrado”; Jana Gustawa Rokity pt. „Medal upamiętniający królewską koronację Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery w Krakowie pochodzący z 1676 roku. Uwagi ikonograficzne”; Aleksandry Skrzypietz pt. „W żalu za grzechy młodości – testament Armanda de Bourbon, księcia de Conti” czy Kamili Dombrowskiej pt. „Ochrona praw człowieka w globalnym świecie na przykładzie działalności Free West Papua Campaign Poland”.
Na dział „Recenzje” składają się omówienia dwóch książek naukowych, które ukazały się w ostatnim czasie. Dariusz Spychała przedstawia książkę autorstwa Renaty Kamińskiej pt. „W trosce o miasto. <Cura Urbis> w Rzymie okresu republiki i pryncypatu”, a Patrycja Knast książkę autorstwa Jana Pawła Hudzika pt. „Wykłady z filozofii mediów. Podstawy nauk o komunikowaniu”.
Wszystkie teksty są już dostępne w wersji elektronicznej na stronie internetowej czasopisma http://steurgn.pl/untitled0.html
Zapraszamy do lektury!
Redakcja