W środę 31 maja w Bibliotece IKE odbyło się spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem dziennikarzem, wykładowcą akademickim, twórcą nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”.
Na spotkaniu Ryszard Ćwirlej opowiedział o swoich doświadczeniach dziennikarskich, które, jak sam mówi, w znaczący sposób ukształtowały go jako pisarza. Przybliżył czytelnikom historię literatury kryminalnej od czasów PRL-u do współczesności. Opowiedział jak zmieniała się powieść kryminalna na przestrzeni lat oraz czym dziś jest kryminał i jakie miejsce zajmuje w literaturze.
Kryminały Ryszarda Ćwirleja zaskakują niebanalnym pomysłem, gdzie trzon powieści oparty jest o fakty historyczne – jak choćby powstanie wielkopolskie czy początek stanu wojennego. Są tutaj konkretne miejsca i zdarzenia funkcjonujące w świadomości czytelników.
W powieściach Ćwirleja doskonale oddany jest klimat schyłkowego PRL-u wraz z jego absurdami, gdzie postać milicjanta przedstawiana jest w sposób humorystyczny, typowy dla pisarstwa Ćwirleja.
Nie zabrakło pytań od czytelników i czasu na indywidualne dedykacje z autografami do książek.
Rozmowę poprowadził Jarek Mikołajczyk.
Rozmowę poprowadził Jarek Mikołajczyk.
Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie i do zobaczenia ponownie!
Tłem wydarzenia była wystawa plakatów okładek książek Ryszarda Ćwirleja, której właścicielem jest Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu