Spotkanie autorskie z Kamilem Całusem – 16.11.2023 r.

Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie serdecznie zaprasza na spotkanie z Kamilem Całusem, autorem książki Mołdawia. Państwo niekonieczne.

Kamil Całus (ur. 1986) – z wykształcenia wschodoznawca i dziennikarz, z zawodu analityk. Absolwent Instytutu Wschodniego oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował m.in. w Kiszyniowie. Do Mołdawii podróżuje regularnie od ponad dekady, co najmniej kilka razy do roku. Od 2012 roku pracuje w warszawskim Ośrodku Studiów Wschodnich, w którym – prócz problematyki mołdawskiej – zajmuje się także Rumunią. Publikował m.in. w „Nowej Europie Wschodniej”, „New Eastern Europe” i „Tygodniku Powszechnym”. Pochodzi ze Świnoujścia. Mieszka w Warszawie.

„Międzymorze trochę już znamy. A międzyrzecze – Prutu i Dniestru? Nieraz już pisano o mołdawskiej zapaści demograficznej, kłopotach z tożsamością czy niezwykłym nawet jak na postkomunistyczny świat rozmachu oligarchów. Kamil Całus jako pierwszy jednak połączył temperament dziennikarski z dociekliwością analityka, pisząc o wszystkich tych zjawiskach z pasją, nie obawiając się otwarcia na ironięi współczucie dla losów «najuboższego kraju Europy». Jeśli kiedyś «mołdawiologia» okrzepnie jako dyscyplina naukowa – będzie jej klasykiem.” (z recenzji Wojciecha Stanisławskiego)

16 listopada 2023 r., godz. 18:00, Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, ul. Kostrzewskiego 5-7 Spotkanie poprowadzi dr Igor Ksenicz (Zakład Badań nad Tożsamością Kulturową Instytutu Kultury Europejskiej UAM).