„Spór tożsamościowy w Katalonii na przykładzie rywalizacji FC Barcelony i RCD Espanyolem Barcelona” – relacja z wykładu akademickiego

22 marca 2023 roku w auli Instytut Kultury Europejskiej UAM gościli uczniowie z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Wzięli oni udział w wykładzie akademickim połączonym z dyskusją nt. „Spór tożsamościowy w Katalonii na przykładzie rywalizacji FC Barcelony i RCD Espanyolem Barcelona, który prowadził prof. UAM Filip Kubiaczyk, pracownik naukowy Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
W pierwszej części wykładu uczniowie mogli się przekonać jak poprzez piłkę nożną można rozumieć i interpretować wydarzenia natury historycznej, politycznej i tożsamościowej. Dowiedzieli się m.in. dlaczego FC Barcelona jest uważana za symbol i ambasadora Katalonii na zewnątrz a Espanyol jest określany przez część kibiców Barçy mianem klubu niekatalońskiego. Zapoznali się również z historyczną genezą i rozwojem obu klubów, z kampaniami społecznymi prowadzonymi przez nie w mediach społecznościowych, przyśpiewkami kibiców oraz temperaturą jaka towarzyszy ich piłkarskiej rywalizacji.
W drugiej części wykładu uczniowie zadawali prowadzącemu pytania związane z tematem spotkania. Były one różnorodne w treści i bardzo ciekawe. Autorzy najlepszych pytań otrzymali od prof. Filipa Kubiaczyka jego książki o piłce nożnej w Hiszpanii z autografem.
Organizatorem spotkania była Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej UAM