Polecamy uwadze najnowszą monografię autorstwa prof. Marii Gołdy-Sobczak oraz prof. Jacka Sobczaka, poświęconą szczegółowej analizie art. 14 Konstytucji RP, gwarantującego wolność prasy i innych środków społecznego przekazu.
Artykuł 14 Konstytucji RP gwarantuje obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej równość wobec prawa oraz zakaz dyskryminacji ze względu na zasób majątkowy, pochodzenie, płeć, narodowość, religię, wyznanie lub przekonania polityczne. Jest to jedna z fundamentalnych zasad konstytucyjnych, która stanowi, że każdy obywatel ma równe prawa i obowiązki, niezależnie od swoich cech osobistych czy przekonań. Artykuł ten odzwierciedla wartości demokratyczne i egalitarne, na których opiera się polska ustawa zasadnicza. Jego przestrzeganie jest kluczowe dla zapewnienia sprawiedliwości i równego traktowania wszystkich obywateli przed organami władzy i w życiu społecznym.
dr hab. Krzysztof Urbaniak, prof. UAM:
Recenzowana monografia stanowi rzetelny, obszerny i najbardziej aktualny komentarz do art. 14 Konstytucji RP dotyczący wolności prasy i innych środków społecznego przekazu. Napisany został z niezwykłym znawstwem, w oparciu o bardzo bogatą literaturę przedmiotu oraz liczne judykaty. Podjęte w monografii zagadnienia są bardzo aktualne. Kwestia wolności prasy i środków masowego przekazu stanowi w państwie demokratycznym fundamentalny element, świadczący o jego kondycji, a zasady tej wolności można rozpatrywać wielowymiarowo i wieloaspektowo.
[opis wydawcy]
Autorzy:
Maria Gołda-Sobczak – prawnik i politolog, doktor habilitowana nauk społecznych w zakresie nauki o polityce, profesor w Zakładzie Komunikacji Kulturowej w Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka ponad 100 artykułów dotyczących prawa dostępu do kultury, wolności środków społecznego przekazu, wolności sumienia, myśli i wyznania, wolności akademickiej, stosunków międzynarodowych, praw człowieka.
prof. dr hab. Jacek Sobczak – profesor doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki w Instytucie Nauk Prawnych Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie; sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku; specjalizuje się w prawie prasowym i prawie autorskim.