W dniach 9-20 lipca 2019 roku w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, odbywała się czwarta edycja szkoły letniej dla studentów z chińskiego uniwersytetu Zhejiang University Ningbo Institute of Technology. Pomysłodawczynią szkoły letniej jest prof. UAM dr hab. Beata Frydryczak z Zakładu Teorii i Badań Interdyscyplinarnych IKE UAM.
W ramach szkoły letniej studenci z Chin uczestniczyli w zajęciach, które miały przybliżyć gościom m.in. polską kulturę, historię, geografię oraz architekturę. Studenci brali również udział w zajęciach intensywnej nauki podstaw języka polskiego. Wykłady prowadzili pracownicy naukowi z Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Oprócz rozbudowanego programu zajęć, organizatorzy zadbali także o wydarzenia towarzyszące szkole letniej. Już w pierwszy dzień pobytu w Pierwszej Stolicy, goście z Chin mieli możliwość spotkania się ze studentami Instytutu na wspólnym grillowaniu specjałów polskiej kuchni. W kolejnych dniach studenci z Ningbo udawali się w bliższe i dalsze podróże. Uczestnicy szkoły letniej zwiedzali gnieźnieńską starówkę oraz Katedrę – największą atrakcję turystyczną miasta. Studenci udali się też do Poznania, Biskupina, Kórnika, Rogalina, Lednogóry (Ostrów Lednicki), Krakowa i Gdańska.
Z okazji przyjazdu chińskich studentów, biblioteka Instytutu przygotowała interesującą wystawę książek i filmów. Na wystawie zatytułowanej „Od Konfucjusza do popkultury” zaprezentowano część księgozbioru biblioteki, który poświęcony jest kulturze i historii Chin oraz kolekcję filmów z chińskim aktorem Jackie Chanem, należącą do doktoranta Macieja Kędzierskiego. Kustoszami wystawy byli mgr Małgorzata Matczak (kierownik biblioteki IKE Gniezno) i mgr Maciej Kędzierski (doktorant Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z afiliacją w IKE Gniezno).
W ostatni dzień pobytu studentów w Wielkopolsce, organizatorka szkoły letniej prof. UAM dr hab. Beata Frydryczak wręczyła certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w czwartej edycji szkoły.