Instytut Kultury Europejskiej UAM obecny na Poznańskich Targach Książki – Relacja

Instytut Kultury Europejskiej UAM obecny na Poznańskich Targach Książki – Relacja

W dniach 10-12 marca odbyła się XXI edycja Poznańskich Targów Książki, gdzie swoje książki prezentowało m.in. Wydawnictwo Naukowe UAM. W ramach spotkań autorskich wystąpił prof. UAM Filip Kubiaczyk, pracownik naukowy Instytutu Kultury Europejskiej UAM, który w latach 2020–2022 opublikował w tymże Wydawnictwie swoje trzy monografie cieszące się dużym zainteresowaniem czytelników: „Historia, nacjonalizm i tożsamość. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii”, która została wybrana Sportową Książką Roku 2020 w kategorii historia i doczekała się aż 5. dodruków; „Historia, manipulacja i trauma. Przypadek Katalonii”, wyróżniona w konkursie Gaudeamus 2022, który ma na celu promowanie i wyróżnianie uczelnianych oficyn wydawniczych za publikowanie najbardziej wartościowych polskich książek naukowych i dydaktycznych oraz „Historia, polityka i media. Rzecz o piłce nożnej w Hiszpanii 2”, która wraz z pierwszą częścią składa się na swoisty dyptyk piłkarski.
To właśnie tej ostatniej książce poświęcone było spotkanie autorskie z naszym pracownikiem. Poprowadziła je Agnieszka Ziebarth, kierownik Biblioteki IKE UAM. W trakcie rozmowy, która przybrała formę meczu piłkarskiego rozgrywanego na scenie poznańskich Targów padły zarówno pytania natury ogólnej, jak np. co przesądza o wyjątkowości piłki nożnej w Hiszpanii czy o mityczną rywalizację Realu Madryt z FC Barceloną, określaną mianem El Clásico, jak i bardziej szczegółowe, dotyczące meczu FC Barcelony z UD Las Palmas, który w 2017 roku został rozegrany na pustym Camp Nou w ten sam dzień, w którym Katalończycy głosowali w nielegalnym referendum niepodległościowym i starli się na ulicach z hiszpańską policją, czy meczów Hiszpanii z Kosowem, które odbyły się w 2021 roku w Sewilli i Prisztinie, a które wywołały głosy oburzenia w tym kraju z powodu postawy hiszpańskiej telewizji publicznej, która uciekła się do cenzury wobec kosowskich symboli narodowych, by zamanifestować fakt, że Hiszpania nie uznaje niepodległości Kosowa.
Po spotkaniu prof. Kubiaczyk podpisywał swoje książki osobom, które zdecydowały się na ich zakup na stoisku Wydawnictwa.