III Liberaria Gnieźnieńskie  – relacja z konferencji

III Liberaria Gnieźnieńskie – relacja z konferencji

15 listopada 2024 roku, w Instytut Kultury Europejskiej UAM odbyło się sympozjum naukowe zatytułowane „Podmiotowość kobiet w kulturze europejskiej. Historyczne konteksty i nowe perspektywy”, zorganizowane w ramach III Liberaria Gnieźnieńskie. Sympozjum naukowe Biblioteki IKE UAM przy udziale Biblioteka WP-A w Kaliszu i Biblioteka Kampusu Ogrody UAM
Uroczystego otwarcia dokonał prof. UAM dr hab. Mateusz Jaeger, dyrektor Instytutu, który podkreślił znaczenie Biblioteki jako miejsca kulturotwórczego oraz wagę podjętego tematu w kontekście rozwoju nauk humanistycznych oraz wagi działań, które podkreślają sprawność kobiet.

Prowadzenie wydarzenia objęła mgr Agnieszka Ziebarth, kierowniczka Biblioteki IKE, która przywitała gości oraz uczestników, zwracając uwagę na szerokie konteksty łączące podmiotowość kobiet z wieloma dziedzinami, nie tylko nauki i kultury, w perspektywie podejmowanych w czasie sympozjum tematów.

Wydarzenie zaszczyciła swoją obecnością prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, Prorektor ds. Nauki UAM.
A także Łukasz Muciok, Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Pełnomocniczka Rektora ds. bibliotek jednostek organizacyjnych, mgr Edyta Szelejewska-Dembińska oraz przedstawiciele wielu instytucji społecznych kulturalnych i edukacyjnych.
Program sympozjum obejmował referaty o interdyscyplinarnym charakterze, które poruszały kwestie emancypacji kobiet oraz ich wpływu na kulturę, politykę, sport i rozwój nauki.
Ważnym punktem programu był wykład inauguracyjny prof. Elizy Grzelakowej, który wywołał dyskusję na temat roli języka w kształtowaniu naszej percepcji płci i ról społecznych oraz tego, czy feminatywy są niezbędnym narzędziem w dążeniu do równouprawnienia.
Z kolei debata panelowa umożliwiła podzielenie się przemyśleniami, wymianę poglądów oraz zgłębianie tematów, które wybrzmiały w trakcie wystąpień. III Liberaria Gnieźnieńskie potwierdziły, że tematy związane z podmiotowością kobiet oraz upowszechnianiem wiedzy na temat historii kobiet cieszą się szerokim zainteresowaniem, co daje nadzieję na kontynuację i rozwój wydarzeń o podobnym charakterze.