II Liberaria Gnieźnieńskie – „Labirynty komunikacji. Język. Kultura. Literatura”.

II Liberaria Gnieźnieńskie – „Labirynty komunikacji. Język. Kultura. Literatura”.

Program_II Liberaria Gnieźnieński 101.pdf

Zaproszenie na II Liberaria Gnieźnieńskie – „Labirynty komunikacji. Język. Kultura. Literatura”.
Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej UAM serdecznie zaprasza młodzież szkół ponadpodstawowych wraz z nauczycielami do udziału w II Liberariach Gnieźnieńskich, które rozpoczną się w piątek, 17 listopada o godz. 9:00 w Auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM. Liberaria Gnieźnieńskie odbywają się po raz drugi będąc interdyscyplinarnym forum do dyskusji, a także wymiany poglądów dotyczących poruszanych tematów. Tegoroczna edycja nosi tytuł „Labirynty komunikacji. Język. Kultura. Literatura”, a prezentowane wystąpienia pozwolą znaleźć odpowiedź na następujące pytania: Ile czasu potrzeba, żeby zniewoleni ludzie transportowani w nieludzkich warunkach na plantację bawełny w ładowni statku wykreowali nowy język kontaktu? Czy język powstał przy ognisku, czy też może najpierw był język, a dopiero później można było usiąść i porozmawiać przy ognisku? Jak i dlaczego języki umierają? W jaki sposób trwale rewitalizować ginące języki? Iloma językami mówi świat? Czy kłamstwo stało się desygnatem naszej cywilizacji? Czy jesteśmy podatni na manipulację? Czy social media kształtują prawdziwy obraz świata? Jak odnaleźć się w świecie, gdzie szokujące tytuły, prowokujące okładki, nieprawdziwe treści wykorzystywane są jako narzędzie indoktrynacji? Dlaczego kradzieże książek wzbudzają tyle emocji? Czy w powieściach Arthura Conan Doyle’a znajdujemy wątki prahistoryczne?
Cel wydarzenia:
II Liberaria Gnieźnieńskie mają charakter otwarty, mają na celu edukację i inspirację młodzieży szkół ponadpodstawowych poprzez wykłady akademickie, które obejmują obszary literatury, historii, komunikacji językowej, społecznej i międzykulturowej. Sympozjum propaguje interdyscyplinarność oraz rozwijanie umiejętności analitycznych wśród uczestników.
Adresaci:
Zaproszenie kierowane jest do społeczności akademickiej oraz do młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz ich nauczycieli. Wydarzenie stanowi okazję do uczestnictwa w wykładach prowadzonych przez specjalistów i badaczy reprezentujących różne dziedziny nauki.
Program:
1. Kreolingwistyka – czyli fascynujące badania kultur i języków mieszanych, ginących i niedocenianych, dr Aleksandra R. Knapik (Komisja Nauk Filologicznych Oddziału PAN we Wrocławiu), prof. Piotr P. Chruszczewski (Uniwersytet Wrocławski)
2. Dezinformacja jako narzędzie nowej inżynierii społecznej, dr Klaudia Rosińska
3. Szokujące tytuły, prowokujące okładki, nieprawdziwe treści. Książki o przeszłości Katalonii w służbie politycznej indoktrynacji, prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk (Instytut Kultury Europejskiej UAM)
4. Kradzieże w polskich bibliotekach na przełomie XX i XXI w., mgr Jakub Łukaszewski (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu)
5. Arthur Conan Doyle jako archeolog amator. Wątki prahistoryczne w powieściach pisarza, dr hab. Agnieszka Mączyńska (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu).
Jak Dołączyć:
Uczestnictwo w II Liberariach Gnieźnieńskich ma charakter otwarty. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 9:00 (pierwsza sesja zakończy się o godzinie 13:50) w Auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Szczegółowy program jest dostępny na stronie Instytutu oraz w mediach społecznościowych Biblioteki IKE.

W przypadku grup szkolnych obowiązują zapisy:
nr tel. 61 829 48 09 lub bibliotekaike@amu.edu.pl
Organizator:
Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
tel. +48 61 829 48 09
ul. Kostrzewskiego 5-7
62-200 Gniezno