Profesor UAM Filip Kubiaczyk o manipulacji przeszłością w Katalonii na międzynarodowym kongresie historyków Hiszpanii w Warszawie

Profesor UAM Filip Kubiaczyk z Instytutu Kultury Europejskiej UAM wziął udział, jako prelegent, w międzynarodowym kongresie historyków Hiszpanii, wieki XVI-XXI (Congreso Internacional de historia de España, siglos XVI-XXI), który w dniach 29-31 maja 2023 roku odbywał się na Uniwersytecie Warszawskim. Organizatorem kongresu były Wydział „Artes Liberales”, Wydział Historii oraz Wydział Neofilologii UW. Honorowy patronat nad kongresem objął JM Rektor UW oraz Ambasada Hiszpanii w Polsce. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Jan Kieniewicz, historyk i były ambasador Polski w Hiszpanii (1990-1994). W kongresie, jako gość honorowy, wziął także udział znany i ceniony na całym świecie amerykański hispanista prof. Stanley G. Payne z University of Wisconsin-Madison.

Łącznie w obradach wzięło udział 116 naukowców z 14 krajów (Polski, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Anglii, Ukrainy, Rumunii, Serbii, Egiptu, Algierii, Japonii, Meksyku, Kostaryki i Stanów Zjednoczonych). Językiem kongresu był język hiszpański. Prof. Filip Kubiaczyk zabrał głos pierwszego dnia obrad, a jego wystąpienie nosiło tytuł Fake history. Sobre la manipulación del pasado en Cataluña. Drugiego dnia obrad prof. Kubiaczyk był natomiast moderatorem jednego z paneli.