Drogie Studentki i Drodzy Studenci, zachęcamy Was do wzięcia udziału w konkursie na projekt popularyzujący ideę języka równościowego ze względu na płeć (feminatywy) w formie plakatu, wlepki, baneru, mema, przypinki – różnych form grafiki użytkowej, organizowanego przez Zespół Gdy Nauka jest Kobietą. Konkurs skierowany jest do studentek i studentów oraz doktorantek i doktorantów.
Matronat nad konkursem objęły prorektorki UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska i prof. UAM dr hab. Beata Mikołajczyk.
Na laureatki i laureatów czekają nagrody! Pierwsze miejsce – 1000 zł i dwa wyróżnienia – 500 zł.
Zapraszamy do zabawy językowo-graficznej, otwartości i kreacji artystycznej.
Założenia konkursu:
To, w jaki sposób mówimy i opisujemy świat wpływa na to, w jaki sposób myślimy o sobie i świecie. I odwrotnie. To, w jaki sposób myślimy o sobie i świecie, wyrażamy poprzez język.
Stosowanie feminatywów, tj. żeńskich nazw zawodów, funkcji i tytułów jest od lat przedmiotem także naukowej dyskusji. W zależności od kontekstu historycznego i kulturowego ich użycie jest mniej lub bardziej powszechne i różnie postrzegane. Równocześnie systematycznie rośnie udział kobiet w sferze publicznej i zawodowej, co dla bardzo wielu rodzi potrzebę nowego nazywania funkcji i zawodów. Słowa profesorka, doktorka czy naukowczyni budzą nadal często wiele emocji, gdyż „naruszają” nawyki językowe kształtowane przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Czy używanie feminatywów bądź ich pomijanie to problem tylko językowy, czy też światopoglądowy? Czy te dwie sfery można rozdzielić?
Czekamy na projekty i zgłoszenia konkursowe do 7 listopada 2019 roku.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami: gnjk@amu.edu.pl, tel. 61 829 39 49
Zapoznaj się z regulaminem konkursu: załączniki poniżej.
Szczegóły, w tym kartę zgłoszeniową i regulamin konkursu, znajdziecie na stronie: https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/konkurs-feminatywy