Księgozbiór prof. Kurta Telschowa powiększył zbiory Biblioteki IKE

Księgozbiór prof. Kurta Telschowa powiększył zbiory Biblioteki IKE

Do zainteresowanych losem ostatniego daru dla Instytutu KE,  kolekcją książek prof. Kurta Telschowa, przekazanego Instytutowi przez Rodzinę Profesora:

Zakończyliśmy wstępną kwalifikację do zbiorów* – po blisko stu godzinach pracy „wiemy, co mamy”.

Księgozbiór w ilości 1667 woluminów trafił do BIKE w majowy weekend. Złożony został w najgorętszym pomieszczeniu Biblioteki – jedynym, które pomieściło pudła i kartony  znane Państwu z fot. zamieszczonej w pierwszym komunikacie.

Na pierwszy rzut oka kolekcja stanowi  zbiór dosyć jednorodny (przede wszystkim  historia i kultura w starożytności , ze szczególnym naciskiem na  antyk). Większość książek jest  w stanie bardzo dobrym i dobrym.  Każda została zaopatrzona w podpis lub pieczątkę właściciela, a na życzenie Dyr. IKE dołączono naklejkę z informacją, że stanowi  dar od rodziny prof. Kurta Telschowa dla Instytutu KE UAM.  Naszą kolekcję czasopism uzupełnią 123 woluminy.

Znacząca część zasobu to dzieła wydane przed 1945 r.; znalazły się tu nawet 3 starodruki, które decyzją dyrektora IKE przekażemy BU (w IKE brak pomieszczeń spełniających warunki dla przechowywania tego rodzaju zbiorów;  w naszych  Zbiorach Wydzielonych przechowujemy książki wprawdzie bez dostępu światła, ale pozostałe parametry – odpowiednia temperatura i wilgotność – obecnie nie są możliwe do uzyskania).

Systematyczne opracowywanie tej wielkości księgozbioru przy aktualnej obsadzie etatów zajmie co najmniej 2 lata. Ze względu na warunki termiczne pomieszczenia, w którym  wstępnie złożono zbiór (temperatura sięga czasami powyżej 30 stopni Celsjusza) podjęłam decyzję, że w pierwszej kolejności należy przenieść wydawnictwa sprzed 1945 r. i znaleźć dla nich sposób przechowania do czasu właściwego opracowania. Będą one opracowywane w pierwszej kolejności.

Bardzo  istotne (ze względu na chroniczny brak miejsca) było równoczesne wyłączenie dubletów BIKE i przekazanie ich do dyspozycji Dyr. IKE celem dalszego zagospodarowania (ostatecznie wyłączyliśmy 117 woluminów).

W trakcie wstępnego przeglądania księgozbioru pojawiła się także kwestia konserwatorska :  poprzedni właściciel  wiele książek ratował dużymi ilościami różnych gatunków folii i taśm samoprzylepnych, które  niszczyły strukturę papieru ”ratowanej”  książki , a obecnie, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach termicznych, sklejały nie tylko „swoje” kartki, ale i sąsiadujących woluminów. W takim stanie książek nie możemy włączyć do zbiorów IKE: należy poddać je podstawowym zabiegom konserwatorskim (co najmniej wymianie opraw).  Niestety, dotyczy to także dzieł najstarszych – łącznie ok. 80 wol. czeka na nowe oprawy,   z a n i m    zostaną opracowane i włączone do zbiorów. Przewidywany koszt to co najmniej 2500 zł (za same oprawy, bez prac konserwatorskich).

Obecnie przygotowano już księgozbiór do jak najszybszego wprowadzenia do zbiorów – czytelnicy mogą  korzystać z pierwszych 198 tytułów.

Niecałe 10 % zbiorów to wydawnictwa źródłowe i  tłumaczenia źródeł i tekstów literatury antycznej na język niemiecki;  tu staraliśmy się włączać do zbiorów  jedynie te publikacje, których brak także w pozostałych bibliotekach systemu UAM,  zwłaszcza na  Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej.

Z pobieżnej wstępnej analizy wynika, że ok. ¼ tytułów z kolekcji nie ma w zbiorach bibliotek w Polsce (lub nie ma informacji o nich w polskich katalogach elektronicznych), a ok. 700 woluminów będzie wprowadzonych  po raz pierwszy do sytemu biblioteczno-informacyjnego UAM.

Przed nami 2 lata opracowywania , Biblioteka czeka na nowe regały –  a Państwu życzymy udanej lektury!

MMatczak

*Zwykłą procedurę w przypadku większego daru dla biblioteki stanowi wstępna inwentaryzacja  – spis, lista zawierająca podstawowe dane bibliograficzne. Dzięki takiej liście można  szybko zorientować się w stanie posiadania, a następnie podjąć decyzję, które zbiory wprowadzamy w pierwszej kolejności,  ze względu na prawdopodobne zapotrzebowanie. Tym razem  procedura ta nie została zatwierdzona przez kierownictwo IKE, zatem na kolejność opracowania wpłynęły inne okoliczności – przede wszystkim konieczność usunięcia z przegrzanego pomieszczenia najstarszych wydawnictw.