dr Łukasz Fajfer, Uniwersytet im. Marcina Lutra w Halle (Saale)
absolwent filologii, specjalność europejska komunikacja społeczna z 2007 roku
Jeśli kiedykolwiek miałem wątpliwości związane z celowością studiów w Kolegium Europejskim w Gnieźnie to zniknęły one bezpowrotnie na początku drugiego semestru studiów. W marcu 2003 roku wyjechałem w wąskim gronie studentów i wykładowców na wyprawę naukową na Świętą Górę Atos w Grecji. Podróż ta nie tylko była fascynującą przygodą, ale również dała początek moim naukowym zainteresowaniom, które trwają po dzień dzisiejszy. Studia w Gnieźnie umożliwiły mi również wiele innych podróży. Wraz z wykładowcami i innymi studentami odwiedziłem Albanię, Macedonię, Bułgarię i Ukrainę. Dzięki współpracy Kolegium Europejskiego z zagranicznymi uczelniami, zaliczyłem ostatni rok studiów na Uniwersytecie im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie. Odtąd związany jestem z niemieckimi uczelniami. W 2012 roku obroniłem pracę doktorską o procesach nowoczesności na Świętej Górze Atos na Uniwersytecie w Erfurcie, później pracowałem jako wykładowca akademicki na Uniwersytecie w Bremie, a obecnie jestem pracownikiem naukowym na Uniwersytecie im. Marcina Lutra w Halle (Saale). Ta życiowa droga nie byłaby możliwa, gdyby nie moje doświadczenia wyniesione z Kolegium Europejskiego. Z perspektywy czasu doceniam pracę w małych grupach, spersonalizowane prowadzenie pracy naukowej przez wykładowców i wspaniałą atmosferę, w której każdy czuć się może indywidualną jednostką, a nie tylko jednym z masy studentów.
Wiktor Koliński, Wydział Promocji i Kultury, Urząd Miejski w Gnieźnie
absolwent filologii, specjalność europejska komunikacja społeczna z 2006 roku
Obraz urzędnika obciążony jest wieloma stereotypami, którym staram się przeciwdziałać zarówno w pracy, jak i poza nią. Uważam, że dobrze przygotowały mnie do tego studia na Europejskiej Komunikacji Społecznej, których celem było wykształcenie osób będących łącznikami między instytucją a zwykłym człowiekiem. Od wielu lat prowadzę oficjalną stronę internetową Miasta Gniezna oraz witryny festiwali i wydarzeń lokalnych. Wierzę też w komunikacyjną moc kultury, która jest językiem uniwersalnym i ponadczasowym. Zawodowo współorganizuję wiele większych i mniejszych wydarzeń lokalnych: Koronację Królewską, Królewski Festiwal Artystyczny, Gnieźnieński Turniej Książkożerców.
Bardzo się cieszę, że mogę także być Wicedyrektorem Festiwalu Filmowego Offeliada oraz koordynatorem kolejnych edycji projektu „Ostatnia mila” skierowanego do osób wykluczonych z dostępu do kultury: więźniów, osób niepełnosprawnych, seniorów czy bezdomnych. Prywatnie jestem także Prezesem Stowarzyszenia Fantasmagoria, które od lat stara się ukazywać fantastykę jako wartościową i jednoczącą warstwę kultury, organizując konwenty, gry miejskie, LARPy, wystawy, turnieje gier planszowych oraz spotkania z pisarzami czy działaczami polskiego fandomu.
Natalia Poremska – szkoły językowe w Poznaniu (Profi-lingua, Akces Benefit), Przedszkole nr 9 w Gnieźnie
absolwentka komunikacji europejskiej z 2011 roku
Moje pięć lat w Kolegium Europejskim to setki wykładów, ćwiczeń, monografii, warsztatów, spotkań i debat… To ciekawe wydarzenia organizowane przez studentów, noce Uniwersytetu, juwenalia, dni sportu i języków obcych… To koła naukowe i DKF… To nauka języka szwedzkiego i bułgarskiego, wyjazdy do Bułgarii, Macedonii i Niemiec… To tysiące przeczytanych książek, pomocne panie w bibliotece i pyszna stołówka… To widowiskowa sala gimnastyczna i przytulny akademik… A przede wszystkim to milion uśmiechów, które pozostaną w pamięci na zawsze, doskonali wykładowcy i najwierniejsze przyjaźnie. Obecnie mieszkam w Poznaniu. Jestem nauczycielem języka angielskiego, bo skończyłam również pedagogikę i filologię angielską. Prowadzę stronę internetową: http://mamaangielska.business.site/. Od dwóch miesięcy jestem też najszczęśliwszą mamą małej Marysi.
Jagoda Haloszka – dziennikarka Głosu Wielkopolskiego (Polska Press Poznań), dawniej reporterka Radia Afera
absolwentka komunikacji europejskiej rocznik 2018
Od zawsze chciałam być dziennikarką lub politykiem. Kiedy zaczęłam przygodę z klasą akademicką w Liceum Ogólnokształcącym w Opalenicy wiedziałam, że z wielką chęcią przyjdę do Instytut Kultury Europejskiej, na kierunek komunikacja europejska spec. dyplomacja europejska. Dzięki studiom w IKE znalazłam też swoją ukochaną pracę, a mianowicie w moim ukochanym Radiu Afera, w którym byłam rok i do dzisiaj nie wyobrażam sobie życia bez słuchania tej stacji, a potem w Polska Press Poznań, gdzie obecnie jestem reporterką w Głosie Wielkopolskim. Studia w Instytucie Kultury Europejskiej bardzo rozwijają i sprawiają, że czujesz się tu jak w domu, zwłaszcza, gdy mieszkasz w akademiku.
Małgorzata Deszcz
absolwentka komunikacji europejskiej rocznik 2018
Z Instytutem Kultury Europejskiej UAM związana jestem od 8 lat. Początkowo jako uczennica III LO w Gnieźnie, w ramach Uniwersyteckiej Klasy Medioznawczej. Obecnie jako studentka II roku studiów magisterskich na kierunku Komunikacja Europejska spec. medioznawstwo. Już w szkole średniej aktywnie uczestniczyłam w wykładach, konferencjach, dyskusjach i licznych spotkaniach. Najbardziej w pamięci, z tamtego okresu, utkwiły mi: Spotkanie z ambasadorem Azerbejdżanu, Festiwal Uliczny oraz Zimowe Spotkania z Nauką. Te wydarzenia przygotowały mnie do świadomego studiowania. Na pierwszych zajęciach nie bałam się zadawać pytań, nie bałam się mówić, co myślę na dany temat. Uważam, że dodawanie takiej pewności siebie w pierwszych krokach na uczelni jest bardzo ważne, dlatego klasy akademickie/uniwersyteckie są jak najbardziej potrzebne. Okres studiów wykorzystałam (i nadal wykorzystuję) jak najlepiej. Nie będę w stanie wymienić osób, które poznałam w czasie nauki. Wiele z tych znajomości przerodziło się w przyjaźń, również tą międzynarodową. Nie będę też potrafiła wymienić wszystkich inicjatyw, w których brałam udział. Studiowanie w IKE w Gnieźnie pozwoliło mi rozwinąć się naukowo poprzez liczne ekspedycje naukowe, konferencje, koła naukowe, kursy, praktyki i staże. Czas ten pozwolił mi również rozwinąć się na polu organizacyjno-kulturalnym. Pełniłam funkcję przewodniczącej Rady Samorządu Studentów IKE UAM w Gnieźnie, byłam reprezentantką w Parlamencie Samorządu Studentów UAM, elektorką w wyborach rektorskich, członkinią Komisji Ekonomicznej oraz Komisji ds. Oceny Jakości Kształcenia. Pracowałam nad zmianami przy Regulaminie Studiów UAM. Wszystkie powyższe doświadczenia pozwoliły mi zrozumieć, że to ile otrzymamy od uczelni zależy wyłącznie od nas. Bez względu na to gdzie i co studiujemy, to czy osiągniemy sukces, wygramy konkurs, otrzymamy stypendium zależy od naszej pracy i zaangażowania. Uważam, że Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie stwarza doskonałe warunki do rozwoju na wielu polach. Atutami niewątpliwie jest piękny kampus oraz wykwalifikowana na wysokim poziomie kadra dydaktyczna. Ponadto panuje tu prawdziwa, rodzinna atmosfera, gdzie wszyscy się znają i szanują. Indywidualne podejście dla każdego studenta jest czymś, co nie jest standardem wszędzie, dlatego warto to doceniać. Studia w Gnieźnie będę wspominać z sentymentem.
Irina Andriiv – fotografka
studentka komunikacji europejskiej rocznik 2018
Nie mogę uwierzyć w to, że moje dwa lata studiów w IKE UAM dobiegają końca. Naprawdę, czas tak szybko zleciał i tyle w tym czasie wydarzyło się, że wspominając to wszystko można by napisać 10 różnych książek o życiu studenckim w IKE UAM. Lata spędzone w Instytucie to najwspanialsze i najlepsze lata w moim studenckim życiu – to nie przesada. Tutaj poznałam „przyszłe kadry dla Europy”, dowiedziałam się jak można rozwijać swoje pasje i być wspieraną w realizacji wszystkich pomysłów. Zrozumiałam, że świat nie jest tylko czarno-biały, a nasycony różnymi kolorami (uwierz mi, jestem fotografem, wiem o czym mówię https://www.instagram.com/irene_adler_photography/). Tutaj poznałam swoich najlepszych przyjaciół, swoją miłość, zrozumiałam swoje powołanie w życiu. Teraz mogę powiedzieć tylko jedno, że IKE UAM to nie tylko studia, po których liczy się dyplom, a przede wszystkim – to życie. I gdybym miała możliwość ponownego wyboru kierunku studiów na pewno wybrałabym IKE UAM. 💙