XI Zjazd Gnieźnieński

Europa ludzi wolnych, inspirująca moc chrześcijaństwa

Pod takim hasłem, w pierwszej stolicy Polski, przebiegał trzydniowy XI Zjazd Gnieźnieński. Wzięło w nim udział  około tysiąca osób z 15 krajów i 10 Kościołów chrześcijańskich. Zjazd odbył się w czasie, kiedy świętujemy 100 – lecie odrodzenia Polski, po 123 latach wymazania jej z mapy Europy.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez organizatorów spotkania: Martę Titaniec – koordynatora Komitetu Organizacyjnego XI Zjazdu Gnieźnieńskiego; bpa Jerzego Samca – zwierzchnika  kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Polsce oraz abpa Wojciecha  Polaka – Prymasa Polski. Na widowni, oprócz zaproszonych  przedstawicieli zarówno parlamentu, jak również władz wojewódzkich i samorządowych, byli  reprezentanci kościołów; katolickiego, prawosławnego i ewangelickiego, co podkreślało ekumeniczny charakter konferencji. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współorganizatora tej wyjątkowej imprezy, reprezentowali prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki – Rektor Uniwersytetu i prof. zw. dr hab. Leszek Mrozewicz – Dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.

Prymas Wojciech Polak, otwierając Zjazd, powiedział, że „Europę tworzą dziś ludzie wolni, wolne i niepodległe narody. Zdolne przez to do otwarcia na siebie nawzajem i współpracy. Europa ludzi wolnych jest Europą ludzi zdolnych do przekraczania dzielących ich barier…”. W przesłaniu do uczestników Zjazdu Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że Polska przez wieki była ostoją wolności religijnej, stanowiąc przykład dla innych państw Europy. Podkreślił też, że jesteśmy  wolnym narodem, żyjemy we własnym suwerennym kraju i tylko od nas zależy, czy będziemy tworzyć wspólnotę zjednoczoną wokół podstawowych idei, zasad i wartości.

Podczas XI Zjazdu Gnieźnieńskiego 40 prelegentów i 22 trenerów poprowadziło 7 paneli, 4 wykłady i 22 warsztaty. W dyskusjach panelowych;  ,, Ojczyzna Europejska. Rola Polski w Europie’’ oraz ,,Miłość ojczyzny. Między patriotyzmem, a egoizmem narodowym’’ które odbyły się w auli Instytutu Kultury Europejskiej uczestniczyli miedzy innymi: prof. dr hab. Hanna Suchocka, prof. dr hab. Jerzy Buzek, prof. dr hab. Waldemar Łazuga, prof. dr hab. Paweł Śpiewak, dr Paweł Kowal, minister Konrad Szymański, europoseł Marek Jurek.

Z okazji Zjazdu w Galerii Instytutu Kultury Europejskiej  zorganizowano wystawę dzieł artystów Wspólnoty Twórców Chrześcijańskich Vera Icon ,,Świadectwo’’.

fotografie wykonał Maciej Niedzielski

Wystawa w holu IKE: