Spotkanie autorskie z Anną Goc w Instytucie Kultury Europejskiej UAM
Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie oraz Europejska Fundacja Wolnych Idei zapraszają na spotkanie autorskie z Anną Goc, znaną reporterką i redaktorką Tygodnika Powszechnego, autorką książek non-fiction, laureatką najważniejszych nagród dziennikarskich i literackich w Polsce.
Wydarzenie odbędzie się 28 maja 2025 roku (środa) o godzinie 17:00 w Auli IKE UAM przy ul. Kostrzewskiego 5–7 w Gnieźnie.
Rozmowę z autorką poprowadzi Agnieszka Ziebarth, kierowniczka Biblioteki Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
Anna Goc od lat zajmuje się tematami społecznymi, dotyczącymi m.in. praw człowieka, języka, wykluczenia oraz roli opowieści w kształtowaniu świadomości społecznej. Jest autorką książek: „Boniecki. Rozmowy o życiu” (Znak, 2018), „Głusza” (Dowody, 2022) – uhonorowanej Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrodą im. Beaty Pawlak – oraz „Biegnij, mała, biegnij” (Dowody, 2024).
Za swoje reportaże otrzymała Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski oraz była wielokrotnie nominowana do takich wyróżnień jak Nagroda Grand Press, Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, Nagroda im. Teresy Torańskiej czy Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego. Uznanie przyniosła jej także działalność na rzecz praw osób głuchych – została wyróżniona przez United Nations Global Compact Network Poland oraz Amnesty International Polska.
Obecnie Anna Goc prowadzi badania w zakresie lingwistyki migowej w ramach pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Spotkanie będzie przestrzenią do refleksji nad tym, jak literatura faktu może przywracać widzialność i sprawczość tym, którzy przez lata pozostawali na marginesie dyskursu publicznego.
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Organizatorzy:
Instytut Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Europejska Fundacja Wolnych Idei
Partner strategiczny:
Wielkopolska Izba Gospodarcza
Partnerzy:
Kluby Tygodnika Powszechnego
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna
Gnieźnieński Uniwersytet Trzeciego Wieku