Wszyscy ludzie są zakładnikami norm kulturowych swoich czasów. Szkoła Domowej Pracy Kobiet, założona przez Jadwigę̨ z Działyńskich Zamoyską w 1882 roku w podpoznańskim Kórniku była mikroświatem, który pozwala z bliska przyjrzeć́ się tendencjom współczesnej jej epoki i różnorodnym reakcjom na obowiązujące w niej normy. A były to czasy, w których życie kobiet było z jednej strony podporządkowane tradycji i rodzinie, a z drugiej postępującym w tym zakresie zmianom. Czasy, w których musiały one odnaleźć́ się w roli córek, żon, matek i pracownic.
Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej UAM zaprasza na spotkanie z dr Julią Wesołowską, autorką książki „Zakładniczki. Zgoda i opór wobec wzorców i norm Szkoły Domowej Pracy Kobiet Jadwigi Zamoyskiej (1882-1914)”, która przedstawia wielowymiarową mozaikę̨ kobiecych światów i układa z jej elementów opowieść́ o ograniczeniach, wyzwaniach, buntach, ale także o szansach, marzeniach i wdzięczności uczennic, absolwentek i nauczycielek Szkoły – Zakładu Kórnickiego.
Wydarzenie odbędzie się 15 marca 2024 r. /piątek/ godz. 17:00
w Instytucie Kultury Europejskiej UAM przy ul. Kostrzewskiego 5-7 w Gnieźnie.
Wstęp wolny
Dr Julia Wesołowska – doktorka nauk humanistycznych, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierowniczka oddziału popularyzacji narodowego zasobu archiwalnego w Archiwum Państwowym w Poznaniu. W swoich badaniach naukowych zajmuje się problematyką społeczną przełomu XIX i XX wieku, szczególnie pracą i edukacją kobiet na ziemiach polskich. Współautorka dwutomowej publikacji „Odbudowa miasta Poznania. Wybór źródeł” i autorskiej publikacji „Zakładniczki. Zgoda i opór wobec wzorców i norm Szkoły Domowej Pracy Kobiet Jadwigi Zamoyskiej (1882-1914).”