Dr Katarzyna Jędraszczyk na otwarciu Centrum Studiów Polskich i Ukraińskich we Frankfurcie nad Odrą

Interdyscyplinarne badania nad polską i ukraińską historią oraz współczesnością to w obliczu wojny w Ukrainie ważne zadanie dla Europy. We Frankfurcie nad Odrą uroczyście otwarto Centrum Studiów Polskich i Ukraińskich (VCPU).

Na zaproszenie Europejskiego Uniwersytetu Viadrina, który zainicjował powstanie instytucji, w inauguracji uczestniczyła dr Katarzyna Jędraszczyk. Z tej okazji w Auditorium Maximum wystąpili m.in.: prof. Eduard Mühle, Prezydent Europejskiego Uniwersytetu Viadrina, dr Manja Schüle, Minister ds. Nauki, Badań i Kultury Brandenburgii, oraz Oleksii Makeiev, Ambasador Ukrainy w Niemczech.

Częścią uroczystości była debata. W panelu „Ex Oriente Lux? What can we learn from Ukraine and East-Central Europe?” o wyzwaniach dla Polski, Ukrainy i Niemiec w kontekście wojny w Ukrainie rozmawiali: dr Katarzyna Jędraszczyk, prof. Maren Röger (Instytut Historii i Kultury Europy Wschodniej im. Leibniza), dr Tetiana Zhurzhenko (Centrum Studiów nad Europą Wschodnią i Studiów Międzynarodowych) oraz prof. Rory Finninem (Uniwersytet w Cambridge).

Prof. Andrii Portnov, który został mianowany dyrektorem Centrum Studiów Polskich i Ukraińskich, był w czerwcu 2023 r. gościem szkoły letniej dla studentów z partnerskich uczelni ukraińskich, prowadzonej w Instytucie Kultury Europejskiej UAM.

Centrum Studiów Polskich i Ukraińskich na pewno będzie ważną instytucją na naukowej mapie Niemiec, z którą mamy nadzieję utrzymać dobrą współpracę.

fot. Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder)