16 listopada 2023 r. w Bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej UAM odbyło się wyjątkowe spotkanie z Kamilem Całusem, wschodoznawcą, dziennikarzem, z zawodu analitykiem, Absolwentem Instytutu Wschodniego oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a przede wszystkim autorem książki „Mołdawia. Państwo niekonieczne.”
W rozmowie z dr Igorem Kseniczem, Kamil Całus opowiadał o kraju zrodzonym z niespełnionych marzeń i o ludziach, którzy próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, co to znaczy „być Mołdawianinem”? Wielokrotnie w czasie rozmowy nasz gość podkreślał, że Mołdawianie mają problem z własną tożsamością. Są rozdarci. Niepewni. Brak im wspólnej, powszechnie akceptowalnej wizji historii. Podziały dotyczą stosunku do symboli narodowych, systemu wartości, czy nawet nazwy oficjalnego języka, którym na co dzień posługuje się większość mieszkańców republiki.
Rozmowa toczyła się wokół reportażu Kamila Całusa, a obecni na spotkaniu dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o Mołdawii, o problemach tego kraju i jego mieszkańcach. Przede wszystkim o ludziach, którzy w niej mieszkają. O tych, którzy Mołdawię kochają i którzy z niej uciekają. O tych, dla których jest to prawdziwa ojczyzna, jak i o tych, którzy najchętniej przyłączyliby się do Rumunii.
Obraz Mołdawii, jaki wyłania się zarówno z książki, jak i z rozmowy, nie jest zbyt radosny. Młode państwo boryka się z wieloma problemami: korupcją, słabością instytucji państwowych, zapaścią gospodarczą – to wszystko sprawia, że Mołdawia nie jest z pewnością najlepszym miejscem do życia. Wspaniała narracja Kamila Całusa sprawiła, że po dwóch godzinach spotkania wszyscy zgromadzeni byli gotowi niemal natychmiast spakować się i ruszyć na wyprawę do Mołdawii.
Dziękujemy zarówno Kamilowi Całusowi, jak i doktorowi Igorowi Kseniczowi za to fantastyczne spotkanie.
📌Nagranie rozmowy zostanie udostępnione w najbliższym czasie w mediach społecznościowych Biblioteki
Instytutu Kultury Europejskiej UAM