Polecamy uwadze teksty uczestników 23. Funeraliów, które ukazały się w serii Feneralia Gnieźnieńskie „Prawy dba o duszę swego zwierzęcia domowego. Pochówki ludzi i zwierząt”, pod redakcją prof. UAM Mateusza Jaegera, prof. dra hab. Jacka Tomczyka i mgra Jacka Wrzesińskiego.
📖Publikacja jest dostępna w Bibliotece IKE
Funeralia Gnieźnieńskie to cykliczne spotkania interdyscyplinarne, zapoczątkowane w latach 90. ubiegłego wieku jako „Funeralia Lednickie”, które ewoluowały z prezentacji wyników badań na wczesnośredniowiecznym cmentarzysku w Dziekanowicach.
Inicjatywa ta, zrodzona z namów środowiska archeologicznego i antropologicznego w Poznaniu, zaowocowała systematycznymi warsztatami, gdzie prezentowane są najnowsze badania, metody i dyskusje na styku obu dyscyplin.
Przez lata spotkania te przyciągały naukowców z kraju i z zagranicy, przede wszystkim historyków, archeologów, antropologów kultury, fizyków, chemików.
Do 2017 roku odbyło się 20 spotkań, z których opublikowano materiały z 18. Po krótkiej przerwie, w 2020 roku inicjatywa została wznowiona dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Antropologicznego.
Obecnie, za sprawą współorganizacji przez Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, spotkania przyjęły nową nazwę – Funeralia Gnieźnieńskie.