Zajęcia z hiszpańskimi studentami i udział w konferencji naukowej. Wizyta prof. Filipa Kubiaczyka w Universidad de Zaragoza

W dniach 11-14 marca 2024 roku prof. Filip Kubiaczyk z Instytutu Kultury Europejskiej UAM przebywał w stolicy Aragonii (Hiszpania), gdzie w miejscowym Universidad de Zaragoza przeprowadził zajęcia dydaktyczne w języku hiszpańskim dla studentów studiów magisterskich, takich kierunków jak: historia, historia sztuki i geografia oraz wziął udział, jako prelegent, w konferencji naukowej zorganizowanej przez ADEH, Asociación de Demografía Histórica (Stowarzyszenie Demografii Historycznej)  z  okazji 40. rocznicy powstania tej instytucji nt. „Pasado y presente de los estudios sobre migraciones históricas” (Przeszłość i teraźniejszość badań nad migracjami historycznymi).

Podczas zajęć z hiszpańskimi studentami, realizowanych w ramach programu Erasmus Plus, prof. Kubiaczyk przeprowadził m.in. warsztaty, debatę oraz stworzył mapę myśli. Tematem przewodnim zajęć była próba porównania systemów edukacji w Polsce i Hiszpanii. Prof. Kubiaczyk opowiedział też hiszpańskim studentom o wyzwaniach, jakie stoją przed polskim historykiem-hispanistą, który naucza polskich studentów o historii i kulturze Hiszpanii, oraz analizował sposoby i metody dydaktyczne, za pomocą których hiszpańscy studenci nabywają wiedzy dotyczącej historii i kultury krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

W swoim wystąpieniu konferencyjnym pt. „Política migratoria en Cataluña 1980-2000” (Polityka imigracyjna w Katalonii w latach 1980-2000) prof. Kubiaczyk skupił się przede wszystkim na ukazaniu miejsca i roli imigrantów w Katalonii w okresie rządów Jordiego Pujola, stojącego na czele katalońskiej Generalitat w latach 1980-2003. Po wystąpieniu prof. Kubiaczyk wziął udział w dyskusji na ten temat, w której uczestniczyli uznani badacze z katalońskich uniwersytetów w Barcelonie i Lleidzie.