Wykłady Michała Banasiaka o związkach sportu i polityki w IKE UAM

Cóż to były za wykłady! 25 kwietnia 2024 r. w Instytucie Kultury Europejskiej gościliśmy Michała Banasiaka, analityka relacji sportu i polityki, autora analiz, komentarzy i wywiadów z zakresu dyplomacji sportowej i polityki międzynarodowej dla Instytutu Nowej Europy, „Wprost” i „Forbesa”, współautora programu „Świat, sport, polityka” emitowanego na Kanale Sportowym. Organizatorem wydarzenia był prof. Filip Kubiaczyk przy współpracy z Biblioteką Instytutu Kultury Europejskiej UAM.
Michał Banasiak wygłosił dwa wykłady ukazujące związki sportu i polityki: „Messi i Ronaldo grają dla Arabii. Czy sport bez polityki jest dziś możliwy?” oraz „Igrzyska bez Rosji, ale z Izraelem. Jak sankcje i sportswashing zmieniają świat sportu?”. Słuchaczami byli studenci i pracownicy naszego Instytutu oraz uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie. W pierwszym z wykładów prelegent skupił się głównie na relacjach sportu i polityki w krajach arabskich, m.in. w Katarze i Arabii Saudyjskiej, w drugim natomiast tematem przewodnim był sportwashing i sankcje nakładane na sportowców. Prowadzący wspierał swój wywód autorskimi zdjęciami z jego licznych podróży, własnymi doświadczeniami i ciekawostkami. Dodatkowo przywiózł do Gniezna kilka koszulek piłkarskich, które rozwieszone na tablicy posłużyły mu jako pomoc dydaktyczna, pozwalając wyjaśniać słuchaczom niektóre historyczno-polityczne wątki. Ciekawie prowadzona narracja, interaktywny charakter wykładów i duża wiedza prelegenta sprawiły, że słuchacze opuszczali salę wykładową z przekonaniem, że otrzymali solidną dawkę wiedzy podaną w przystępnej formie.