Warsztaty studenckie w Szpitalu „Dziekanka”

Instytut Kultury Europejskiej rozpoczyna nowy rozdział we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie. W jej ramach studentki i studenci trzeciego roku projektowania kultury przeprowadzą cykl warsztatów animacyjnych dla pacjentek Oddziału Leczenia Uzależnień dla Kobiet. Zgodnie z harmonogramem odbędą się warsztaty malowania świec, tańca z ogniem, tworzenia kolaży oraz kaligrafii japońskiej.

Planowane działania mają na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni pozwalającej na integrację osób z różnych grup wiekowych i społecznych, umożliwienie kontaktu pacjentkom ze środowiskiem zewnętrznym oraz pokazanie im alternatywnych wobec uzależnień form spędzania wolnego czasu. Dla studentek i studentów naszego Instytutu będzie to szansa na zdobycie niezwykle cennego doświadczenia z zakresu animacji społeczno-kulturalnej.

Warsztaty są elementem projektu „Mała rzecz w wielkiej sprawie 2024″, realizowanego w ramach przedmiotu animacja kultur lokalnych. Stanowi on kontynuację przedsięwzięcia przeprowadzonego w 2018 r. (zob. Niezbędnik projektanta kultury). To wspólna inicjatywa mgr Aldony Płachtij, kierowniczki Oddziału Leczenia Uzależnień dla Kobiet, oraz dr. Kamila Wasilkiewicza, pracownika Instytutu Kultury Europejskiej.

Uczestniczki i uczestnicy projektu: (od lewej) Anita Kokot, Stanisław Kaczmarek, Dawid Sas, Weronika Hytra, Aleksandra Basaj, Laura Adamski, Aldona Płachtij, Kamil Wasilkiewicz, Adam Doruchowski.

Fot. M. Fabiszak