Szkoła letnia „Heritage and Identity in Europe”

W dniach 4-10 czerwca IKE UAM odbywała się szkoła letnia „Heritage and Identity in Europe”. Gościliśmy 30 uczestników z sześciu partnerskich uczelni z Ukrainy: Uniwersytetu Pedagogicznego im. P. Tyczyny z Humania, Kijowskiego Uniwersytetu im. T. Szewczenki, Uniwersytetu im. Karazina z Charkowa, Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie, Chmielnickiej Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej i Akademii Drukarstwa ze Lwowa. Autorką koncepcji i programu szkoły oraz koordynatorką była dr Katarzyna Jędraszczyk. Szkołę otworzył dyrektor IKE UAM prof. M. Jaeger. Uczestnicy wysłuchali wykładów prof. O. Krasiwskiego, prof. W. Szczerbińskiego, dr Z. Kaczmarek, dr. I. Ksenicza i dr K. Jędraszczyk. Gościem specjalnym był prof. Andrii Portnov z Europejskiego Uniwersytetu Vidarina w Niemczech. Program wzbogaciły także zajęcia projektowe z dr. K. Mazurem. Uczestnicy szkoły odwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Etnograficzne w Dziekanowicach. Nowa wiedza, umiejętności, inspirujące kontakty i dobre wspomnienia… to najważniejsze efekty szkoły. Projekt finansowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.