Spotkanie z byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich w IKE UAM

Były Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. SWPS dr hab. Adam Bodnar był gościem Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie 10 marca br. Wraz z Bartoszem Bartosikiem prezentowali książkę „Nigdy nie odpuszczę”. Ten przeprowadzony kilka miesięcy temu wywiad-rzeka dotyczy diagnozy społeczeństwa obywatelskiego, bieżących spraw politycznych oraz zadań związanych z pracą Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wydarzenie miało charakter otwarty, w auli IKE UAM zebrali się więc nie tylko studenci, ale i uczniowie gnieźnieńskich liceów, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańcy Gniezna.

Spotkanie poprowadziła dr Katarzyna Jędraszczyk, pracowniczka Instytutu. Wśród przygotowanych przez nią pytań nie zabrakło tych związanych z kryzysami społecznymi, wyzwaniami dla demokracji, refleksji nad współczesnym patriotyzmem, komunikacją międzypokoleniową, a także prawami osób narażonych na wykluczenie. Profesor Bodnar nawiązywał do spraw lokalnych, swoich wizyt w regionie w okresie pełnienia funkcji RPO, istotnych problemów związanych z życiem w małych miejscowościach oraz trudności, z którymi mierzy się współcześnie młodzież. Publiczność miała również okazję zadać pytania, poruszono w nich kwestie praworządności, działania mediów społecznościowych i osób ze szczególnymi potrzebami.

Pytanie zamykające spotkanie odnosiło się bezpośrednio do tytułu książki – „co można odpuścić, a czego nigdy?”. Wnioski gości były jednoznaczne: darować można rzeczy drobne, animozje międzyludzkie. Praworządności, podmiotowości i sprawczości obywateli odpuścić nie wolno.

Po debacie prof. Adam Bodnar, podpisywał książki, rozmawiał z publicznością i spotkał się z pracownikami Instytutu Kultury Europejskiej UAM.