„Przybliżenia” 2018/2019 oficjalnie zakończone!

7 czerwca 2019 roku w auli Instytutu Kultury Europejskiej UAM odbyło się uroczyste zakończenie pierwszej edycji „Przybliżeń” – bloku fakultatywnego realizowanego na I roku studiów drugiego stopnia na kierunku „Komunikacja europejska”. „Przybliżenia” dofinansował Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu „Uniwersytet Jutra”, realizowanego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorem koncepcji tegorocznej edycji „Przybliżeń” – „Łemkowszczyzna na styku kultur” – był dr Igor Ksenicz z Zakładu Kultury Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej IKE.
Uczestników uroczystości powitał koordynator projektu „Uniwersytet Jutra” w IKE dr Piotr Pawlak. Pierwszym punktem programu była prezentacja przygotowanego przez studentów reportażu z wyjazdu na Łemkowszczyznę. Film już wkrótce będzie można obejrzeć na kanale IKE na YouTube. Po projekcji uczestnicy mieli okazję posłuchać rozmowy z Oksaną Graban-Lichtańską (Radio-Lemko.pl), która zapoznała zebranych ze stanem społeczności łemkowskiej w Polsce i współczesną kulturą Łemków. Pani Oksana zaprezentowała również publikacje wydane przez stowarzyszenie Lemko Tower, w tym swojego autorstwa, m.in. przekład Małego księcia na język łemkowski i rozmówki polsko-łemkowskie. Spotkanie poprowadził dr Igor Ksenicz. W holu auli IKE można obejrzeć przygotowaną przez studentów wystawę fotografii z pobytu na Łemkowszczyźnie.
Kolejna edycja „Przybliżeń” już za rok!