Imię i nazwisko: Katarzyna Anna Kornacka-Sareło

Telefon służbowy: 61 829 48 27

E-mail: kat.kor@amu.edu.pl

Pełnione funkcje:

Katarzyna Kornacka-Sareło jest magistrem filologii klasycznej, nauczycielem mianowanym języka angielskiego oraz doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała w 2008 r. na podstawie opublikowanej później rozprawy Prawda, prawo, autorytet. Podstawy osądu moralnego w „Dialogu” Wilhelma Ockhama. Od roku 2012 jest związana z Instytutem Kultury Europejskiej. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół zagadnień współczesnej filozofii żydowskiej, mistycyzmu żydowskiego oraz żydowskiego feminizmu. Jest autorką licznych artykułów poświęconych myśli Eliezera Berkovitsa, Richarda L. Rubensteina, Martina Bubera, Emmanuela Lévinasa, Hansa Jonasa, Racheli Elior. Prowadzi również badania nad wybranymi dziełami literackimi (Elie’go Wiesela, Szymona An-skiego, Juliana Stryjkowskiego, Hanny Krall, Lizzie Doron, Bułata Szałwowicza Okudżawy), starając się odsłonić filozoficzne założenia doktrynalne, które stanowią najgłębszą warstwę i dominantę strukturalną świata przedstawionego analizowanych utworów, niezależnie od ich przynależności rodzajowej czy gatunkowej. W maju 2017 roku Rada Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego nadała Katarzynie Kornackiej-Sareło stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii na podstawie monografii pt. Wszystko-Ty, Tylko-Ty, Jeden-Ty! „Dybuk” Szymona An-skiego jako dramat filozoficzny. Katarzyna Kornacka-Sareło jest także autorką książki zatytułowanej Motywy kabalistyczno-frankistowskie w „Dziadach” Adama Mickiewicza, opublikowanej w roku 2016 i będącej reinterpretacją „arcydramatu” polskiego poety, przeprowadzoną w duchu założeń myśli kabalistycznej oraz pewnych koncepcji synkretycznej doktryny filozoficzno-religijnej, stworzonej przez Jakuba Józefa Franka w XVIII stuleciu.

Monografie:

• Wszystko-Ty, jeden-Ty, tylko-Ty. „Dybuk” Szymona An-skiego jako dramat filozoficzny, Wydawnictwo Naukowe UAM, Seria Filozofia i Logika nr 122, Poznań 2016, ss. 220.
  • Motywy kabalistyczno-frankistowskie w „Dziadach” Adama Mickiewicza, Wydawnictwo Naukowe Contakt/ABC, Poznań 2016, ss. 189.
  • Prawda, prawo, autorytet. Podstawy osądu moralnego w etyce Wilhelma Ockhama, Wydawnictwa Adam Marszałek, Toruń 2010, ss. 167.

Publikacje redagowane i współredagowane:

• W. Szczerbiński, K. Kornacka-Sareło (red.), Jews in Eastern Europe: Ways of Assimilation, Cambridge Scholars Publishing, Newcastle Upon Tyne 2016, ss. 207.

Przekłady:

• R. Elior, Dybuki i kobiety żydowskie w historii społecznej, myśli mistycznej i folklorze, przeł. K. Kornacka-Sareło, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Poznań-Gniezno 2014, ss. 112.

Artykuły:

• Where is the World of Ours? Asssimilation, Acculturation and Emancipation Process of the Galician Jews in the Prose by Julian Stryjkowski (Pesach Jakob Stark), [w:] W. Szczerbiński, K. Kornacka-Sareło (red.), Jews in Eastern Europe: Ways of Assimilation, Cambridge Scholars Publishing, Newcastle Upon Tyne 2016, s. 166-183.
  • Egzystencjalizm w Auschwitz. Filozoficzne implikacje w „Nocy” Elie’go Wiesela, „Kwartalnik Filozoficzny” 2009, 37, 1, s. 83-96.
  • Richarda L. Rubensteina koncepcja „czasu-śmierci- Boga”, „Kwartalnik Filozoficzny” 2011, 39, 1, s. 157-170.
  • Ontologia kabały żydowskiej oraz jej etyczne implikacje w myśli dialogicznej Martina Bubera, „Przegląd Filozoficzny-Nowa Seria” 2015, 24, 4 (96), s. 171-186.
  • Ja, Inny i (Nie)obecny. Idee kabalistyczne w filozofii Boga Emmanuela Lévinasa, „Kwartalnik Filozoficzny” 2015, 43, 3, s. 81-102.
  • Russian, Jewish or Human? Jewish Mystical Thought in the Poetry of Bulat Shalvovich Okudzhava, „Porównania. Czasopismo poświęcone zagadnieniom komparatystyki literackiej oraz studiom interdyscyplinarnym” 2017, 21, 2, s. 197-214.

Baza Wiedzy UAM

Nagrody:

• Specjalna Nagroda Naukowa I stopnia dla Nauczycieli Akademickich za Wybitny Dorobek Publikacyjny w 2016 r.
  • Praeceptor Laureatus. Nagroda Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dla najlepszego dydaktyka w roku akademickim 2016/2017.
  • Nagroda III stopnia Rektora UAM za osiągnięcia dydaktyczne (2016).
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej, „za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania” (2001).
  • filozofia żydowska
  • filozofia starożytna