Pierwsze Liberaria gnieźnieńskie za nami!

Pierwsze Liberaria gnieźnieńskie za nami! Sympozjum Biblioteki Instytutu Kultury Europejskiej odbyło się 27 października. Licznie zgromadzonych gości powitał Dyrektor Instytutu IKE prof. Mateusz Jaeger.
Niewątpliwie jesienna aura była doskonałą otoczką do wysłuchania wystąpień związanych z bibliofilstwem, historią introligatorstwa polskiego oraz proweniencją zasobów dawnej Biblioteki Katedralnej w Gnieźnie.
Mieliśmy zaszczyt gościć wybitnych specjalistów w dziedzinach: historii introligatorstwa polskiego, bibliologii, historii oraz życia społecznego i kulturalnego miasta Gniezna.
dr Elżbieta Urbaniak – dr nauk humanistycznych, emerytowana kustosz dyplomowany, muzeolog w Muzeum Początków Państwa Polskiego.
„Introligatorzy gnieźnieńscy w reklamach prasowych”;
prof. UAM dr hab. Piotr Pokora – historyk, dr hab. nauk humanistycznych, profesor uczelni Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
„Struktura proweniencyjna zasobu dawnej Biblioteki Katedralnej w Gnieźnie”;
mgr Jakub Łukaszewski – Starszy bibliotekarz w Pracowni Starych Druków Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
„Kradzieże książek w bibliotekach europejskich od drugiej połowy XX do początku XXI wieku”;
dr Elżbieta Pokorzyńska – doktor bibliologii, wykładowca na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego.
„Cechy introligatorów poznańskich w XIX wieku”.

Dopełnieniem wydarzenia był wernisaż wystawy bibliofilskiej dra Sławomira Krzyśki „Wybrane XIX-i XX-wieczne artefakty bibliofilskie”. Wystawie, którą można oglądać do 24 listopada w godzinach otwarcia Biblioteki, towarzyszy katalog.
Jesteśmy przekonani o tym, że Liberaria gnieźnieńskie na stałe zagoszczą w naszym kalendarzu wydarzeń, co pozwoli nam propagować kulturotwórczą i dydaktyczną działalność Biblioteki IKE, zarówno w środowisku uniwersyteckim, jak i wśród społeczności lokalnej.