Perły Dolnego Śląska  – relacja z wyjazdu pracowników IKE UAM

Perły Dolnego Śląska – relacja z wyjazdu pracowników IKE UAM

W połowie kwietnia br. grupa pracowników Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie wyruszyła w fascynującą podróż po Dolnym Śląsku, odkrywając bogactwo kulturowe i historyczne tego regionu.

Pierwszym przystankiem na trasie był Kościół Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy, największa drewniana barokowa świątynia w Europie, wpisana zasłużenie na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kościół zachwyca zarówno architekturą, jak i bogactwem historii tego wyjątkowego miejsca.
Kolejnym miejscem podróży był majestatyczny Zamek Książ w Wałbrzychu, który swoją monumentalnością, zróżnicowaną architekturą i malowniczym położeniem w Książańskim Parku Krajobrazowym wzbudza oczywisty zachwyt. Książ to przepiękne miejsce, przesiąknięte legendami i historią, które wciąż kryje wiele tajemnic, związanych m.in. z Księżną Daisy i z działaniami władz III Rzeszy podczas II wojny światowej.

Lubomierz, jedno z najstarszych miast Dolnego Śląska, kolejny punkt wyprawy, oprócz „miłosnej” nazwy słynie z Festiwalu Filmów Komediowych i z Muzeum Kargula i Pawlaka (z przesympatycznym Panem Kustoszem). Jednak prawdziwą perłą Lubomierza jest Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa. Historię tego miejsca odkrył przed grupą z Gniezna przewodnik i pasjonat, Pan Zbigniew Rotkiewicz. Historia kościoła, nierozerwalnie spleciona z historią klasztoru Sióstr Benedyktynek, pozostaje wciąż nieopisanym materiałem badawczym.

Miejscem docelowym wyprawy był Zamek Czocha, który jest jednym z najpiękniejszych, najbardziej zagadkowych i tajemniczych zamków w Polsce. Przewodnikiem po Zamku był Piotr Kucznir, regionalista i dziennikarz, który od lat poświęca się badaniom historii Dolnego Śląska. Jego pasja i wiedza przeniosły zwiedzających w świat tajemniczych historii i legend związanych z Zamkiem Czocha. Podczas wieczornego zwiedzania Piotr Kucznir odkrył przed grupą zagadki tajnych przejść w zamku, dokumenty potwierdzające budowę podziemi i ukrytych pomieszczeń; historię zagadkowych urządzeń, jakie na początku XX wieku znalazły się na Czosze; unikalny system wachtowy oraz historię ukrycia w rejonie Czochy dzieł sztuki w czasie II wojny światowej.

Nie sposób opisać wszystkich emocji i doznań, jakie towarzyszyły uczestnikom podczas tego wyjazdu. Dziękujemy Piotrowi Kucznirowi za oprowadzenie po Zamku Czocha i za pasję, z jaką dzieli się swoją wiedzą na temat tego wyjątkowego miejsca. Z pewnością ta wyprawa pozostanie w pamięci uczestników jako inspirujące doświadczenie poznawania historii i kultury naszego kraju.

Książki Piotra Kucznira i p. Agnieszki Łabuz są dostępne w Bibliotece IKE.