Paradyplomacja i dyplomacja publiczna: wyzwania dla polskiej polityki zagranicznej. Podsumowanie konferencji

25 i 26 maja 2023 roku gościliśmy w Instytucie Kultury Europejskiej uczestników ogólnopolskiej konferencji naukowej „Paradyplomacja i dyplomacja publiczna: wyzwania dla polskiej polityki zagranicznej”. We współorganizowanym przez Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM wydarzeniu wzięło udział ponad 30 naukowców z całej Polski, a także studenci i doktoranci, przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz eksperci.

Konferencję otworzyła dyskusja plenarna „Miejsce dyplomacji samorządowej i publicznej w polityce zagranicznej RP”, w której udział wzięli: Krzysztof Stanowski (Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Lublin), prof. dr hab. Beata Ociepka (Uniwersytet Wrocławski), prof. UAM dr hab. Jarosław Jańczak oraz dr hab. Łukasz Scheffs (Dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego w Gnieźnie; UAM). Moderatorem dyskusji był dr Piotr Oleksy (UAM). Dalsze obrady prowadzono w ramach pięciu paneli dyskusyjnych, z których trzy poświęcono różnym wymiarom dyplomacji samorządowej, a dwa zagadnieniom dyplomacji publicznej. Zapis konferencji dostępny jest na portalu YouTube.

Druga edycja konferencji paradyplomatycznej planowana jest na 23-24 maja 2024 roku. Już teraz zapraszamy do Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie wszystkich zainteresowanych dyplomacją samorządową!

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Doskonała Nauka”.