„Krytyczne myślenie w świecie fake newsów i sztucznej inteligencji” wykład dr Anny Michniuk w IKE UAM

W dniu 24 kwietnia 2024 roku w Instytutcie Kultury Europejskiej w Gnieźnie odbył się wykład popularnonaukowy, w którym uczestniczyli uczniowie i nauczyciele gnieźnieńskich szkół podstawowych: SP3, SP6, SP10 oraz SP Milenium.

Tematyka spotkania koncentrowała się na krytycznym myśleniu w kontekście obecnych wyzwań informacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń związanych z rozpowszechnianiem fake newsów oraz rosnącą rolą sztucznej inteligencji.

Wykład został wygłoszony przez doktor Annę Michniuk (Zakład Edukacji Medialnej UAM), ekspertkę z zakresu edukacji medialnej, pedagogiki, psychologii oraz logopedii, której doświadczenie zawodowe obejmuje pracę nad wykorzystaniem mediów cyfrowych i nowoczesnych technologii w procesie edukacji i terapii.

Dr Michniuk skupiła się na omówieniu wyzwań, jakie niesie ze sobą era informacyjna charakteryzująca się szybkim przepływem treści oraz szerokim rozpowszechnianiem fałszywych informacji. Uczniowie mieli możliwość przekonać się, jak ważną rolę odgrywa krytyczne myślenie jako kompetencja umożliwiająca rozróżnianie prawdziwych informacji od fałszywych w otoczeniu zdominowanym przez fake newsy.
Ponadto, dr Michniuk przedstawiła uczestnikom interesujące narzędzia związane ze sztuczną inteligencją, które wspierają proces uczenia się języków obcych oraz umożliwiają weryfikację autentyczności informacji.

Dziękujemy Pani dr Annie Michniuk za wygłoszenie wykładu a obecnej młodzieży za aktywny udział w spotkaniu.

Organizatorem spotkania była Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej UAM