dr Kamil Wasilkiewicz współautorem podręcznika dla młodzieży

W ubiegłym tygodniu ukazał się podręcznik do historii regionu lubuskiego przeznaczony dla uczniów i uczennic szkół podstawowych (klasy 6-8) oraz ponadpodstawowych pt. „Dziedzictwo Ziemi Lubuskiej. Dzieje i kultura”. Jednym z autorów publikacji jest dr Kamil Wasilkiewicz, pracownik naszego Instytutu, który odpowiadał za przygotowanie czterech rozdziałów: Ziemia Lubuska w XII-XIII wieku, Biskupstwo lubuskie, Zakony rycerskie na środkowym Nadodrzu oraz Ziemia Lubuska w Marchii Brandenburskiej (XIII-XV w.).

Idea powstania podręcznika do historii regionu lubuskiego narodziła się w kręgach Polskiego Towarzystwa Historycznego. W pracach nad publikacją brało udział ponad 20 osób z kilku ośrodków naukowych: Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie UAM, Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze i in. Jego koncepcja i treści były konsultowane ze środowiskiem nauczycielskim województwa lubuskiego.

Wydanie podręcznika było możliwe dzięki środkom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Na fot. dr Kamil Wasilkiewicz i prof. dr hab. Bogumiła Burda, redaktorka podręcznika