- Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej jest biblioteką naukową wchodzącą w skład systemu Bibliotek Jednostek Organizacyjnych UAM. Ogólne zasady korzystania z tego systemu określa regulamin zatwierdzony przez Rektora.
- Biblioteka udostępnia zbiory:
- prezencyjnie na miejscu,
- drogą wypożyczeń indywidualnych,
- drogą wypożyczeń międzybibliotecznych.
- Cały księgozbiór udostępnia się na zasadzie samoobsługi w ramach wolnego dostępu do półek.
- Książki i czasopisma archiwalne z magazynu zamkniętego realizuje bibliotekarz.
- Wypożyczenia czytelników rejestruje na bieżąco pracownik Biblioteki.
- Prawo wypożyczania na zewnątrz mają:
- studenci studiów doktoranckich IKE,
- studenci studiów podyplomowych UAM,
- studenci IKE,
- studenci SWW (Studenci Wielu Wydziałów),
- pozostali pracownicy IKE,
- pozostali pracownicy naukowo – dydaktyczni i dydaktyczni UAM,
- pozostali studenci studiów doktoranckich UAM,
- pozostali studenci UAM,
- pozostali pracownicy UAM.
Pozostałe osoby ze zbiorów Biblioteki korzystać mogą wyłącznie w Czytelni.
- Nie wypożycza się:
- prac magisterskich i doktorskich,
- czasopism,
- książek z księgozbioru podręcznego (oznaczonych żółtymi paskami),
- zbiorów specjalnych, książek rzadkich i szczególnie cennych, uszkodzonych
Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej
- jest biblioteką naukową, której ogólne zasady określa regulamin korzystania z systemu biblioteczno – informacyjnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zatwierdzony przez Rektora.
- Biblioteka gromadzi zbiory niezbędne do realizacji zadań dydaktycznych i naukowo – badawczych IKE.
- Biblioteka swe zbiory udostępnia prezencyjnie na miejscu i drogą wypożyczeń indywidualnych.
Pozostali czytelnicy korzystają ze zbiorów na miejscu po uzyskaniu Karty Czytelnika do Czytelni. Każda karta biblioteczna ważna jest przez rok akademicki, a jej aktywność wygasa 31 października. Karta Gościa ważna jest 48 godzin i może być wystawiona nie częściej niż raz na 6 miesięcy.
Zbiory biblioteki to zbiory przeznaczone do wypożyczenia na zewnątrz oraz prezencyjne, czyli przeznaczone do korzystania na miejscu w warunkach wolnego dostępu do półek. Wyłączone z wolnego dostępu są przede wszystkim dzieła wydane przed 1945 r., depozyty prywatne oraz kserokopie – udostępniane przez dyżurującego bibliotekarza.
Księgozbiór jest zabezpieczony elektronicznie.
Katalog on-line (www.lib.amu.edu.pl) – wspólny dla systemu informacyjnego bibliotek sieci UAM, zawiera informację o wszystkich materiałach wprowadzonych do elektronicznej bazy Horizon; (aby upewnić się, ze wyszukany egzemplarz znajduje się w Bibliotece IKE, w rubryce „lokalizacja” sprawdzamy, czy jest zapis „Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej”).
Alfabetyczny katalog kartkowy – zawiera informacje o wszystkich materiałach bibliotecznych przechowywanych w Bibliotece IKE – m.in. o depozytach, kserokopiach książek i artykułów udostępnianych czytelnikom oraz CD, także tych nie zarejestrowanych w katalogu elektronicznym.
UWAGA! 1 sierpnia 2015 r. zakończyliśmy prowadzenie ogólnego alfabetycznego katalogu kartkowego.
Kontynuujemy prowadzenie następujących kartkowych katalogów tematycznych:
Wydawnictwa drugiego obiegu w zbiorach IKE;
Judaika w zbiorach IKE;
Bibliotheca Jäkeliana;
Regionalia (Gniezno i Ziemia Gnieźnieńska) – katalog roboczy, dostępny u bibliotekarza.
Wypożyczanie
Wypożyczenie książek na zewnątrz możliwe jest po założeniu Elektronicznego Konta Czytelnika i wniesieniu opłaty (12 zł studenci i pracownicy naukowi za rok akademicki; Karta Czytelnika do Czytelni – także 12 zł). Konto Czytelnika upoważnia do korzystania ze wszystkich bibliotek sieci biblioteczno-informacyjnej UAM na zasadach obowiązujących w poszczególnych bibliotekach sieci.
Dokumenty wymagane przy zapisie:
- studenci – ważna legitymacja studencka;
- pracownicy naukowi – (wymiennie – 1 z nich): legitymacja kolejowa; identyfikator; umowa o pracę (do wglądu).
- pozostali czytelnicy – ważny dokument tożsamości do wglądu.
Wypożyczenie zwykłe: studenci mogą wypożyczyć 7 woluminów na 2 tygodnie (podręczniki do nauki języka lub dzieła w języku nie-polskim – 4 tygodnie); istnieje możliwość przedłużenia terminu zwrotu o następne 2 tygodnie (także samodzielnie, po zalogowaniu się na Konto Czytelnika – 1 raz w przypadku Biblioteki IKE) o ile nie nastąpi rezerwacja książki/medium dla innej osoby.
Pracownicy naukowi KE i IKE wypożyczają książki na okres 12 miesięcy (z wyjątkiem książek oznaczonych „tylko do korzystania na miejscu”). O ile jest to jedyny egzemplarz, mają obowiązek udostępnienia książki na okres dwóch tygodni w środku tego terminu w razie zgłoszenia zapotrzebowania przez innego Czytelnika – w uzgadnianiu terminów pośredniczy bibliotekarz.
Wypożyczenie specjalne – na czas zamknięcia biblioteki (zob. Godziny otwarcia), wypożyczany jest także księgozbiór prezencyjny oraz teksty na CD, jednakże z wyłączeniem zbiorów wydanych przed rokiem 1945.
Prosimy o zwrócenie uwagi na książki oznakowane przy syg. lokalnej jako GRANT. Książki te są przeznaczone do użytku pracownika naukowego biorącego udział w programie grantowym, wypożyczane na okres trwania grantu. Skorzystanie z takiej książki przez pozostałych czytelników jest możliwe po uprzednim uzgodnieniu terminów wypożyczania.
Niedotrzymanie terminu zwrotu powoduje naliczenie opłaty za nieterminowy zwrot w wysokości 0,30 gr za dobę za każdą książkę.
Niedotrzymanie terminu zwrotu przy wypożyczeniu specjalnym powoduje naliczenie opłaty za nieterminowy zwrot w wysokości 0,30 gr za dobę oraz zablokowanie wypożyczania specjalnego do końca bieżącego miesiąca;
W przypadku zagubienia, uszkodzenia lub zniszczenia książki – czytelnik nabywa identyczny lub wskazany przez bibliotekarza tytuł lub pokrywa koszt wykonania kopii książki (uwaga – koszt ten może być wyższy niż cena rynkowa książki!) .
Korzystanie na miejscu
Korzystanie na miejscu w warunkach wolnego dostępu do półek możliwe jest po zamknięciu torby lub plecaka w szafce depozytowej oraz okazaniu dokumentu tożsamości bibliotekarzowi.
Odnalezienie konkretnego tytułu ułatwi katalog on-line www.lib.amu.edu.pl oraz kartkowy katalog alfabetyczny dostępny na miejscu. Przypominamy, że zawiera on jedynie informację o tytułach wprowadzonych do zbiorów do dnia 1 sierpnia 2015 r. – bez względu na datę wydania!
W zorientowaniu się w znaczeniu sygnatur topograficznych pomoże „Układ działów w Bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej”.
Prosimy o pozostawianie wykorzystanych materiałów u dyżurującego bibliotekarza!
Przypominamy, że korzystanie z terminali w bibliotece możliwe jest jedynie do celów naukowych.
Możliwa jest praca z własnymi materiałami oraz z laptopem.
Możliwe jest wypożyczenie książki z księgozbioru prezencyjnego na krótki okres celem skopiowania potrzebnego fragmentu. Przypominamy o prawie autorskim!
Na terenie biblioteki obowiązuje absolutny zakaz jedzenia, picia, palenia tytoniu!!
Należy pamiętać, że biblioteka z wolnym dostępem do półek jest równocześnie czytelnią – obowiązuje zatem cisza; korzystanie z telefonów komórkowych możliwe wyłącznie poza biblioteką.
Rodzaj usługi/opłaty Cena brutto
Zapis i aktualizacja konta bibliotecznego (na rok akademicki) 12,00 zł
Wydawanie Karty Gościa dla osób spoza poznańskiego środowiska
akademickiego (raz na pół roku) nieodpłatnie
Duplikat karty bibliotecznej 12,00 zł
Wypożyczenie kaucyjne za każdy wypożyczony tom minimalna kaucja – 50 zł
Oplata za nieterminowy zwrot materiału bibliotecznego
(za 1 dzień, za każdy wypożyczony tom) 0,30 zł
Opłata za nieterminowy zwrot materiału bibliotecznego przy
wypożyczeniu specjalnym (za każdy dzień, za każdy wypożyczony tom) 0,30 zł
Opłata za tradycyjny monit papierowy wg aktualnego cennika Poczty Polskiej
Opłata za zgubiony lub zniszczony materiał biblioteczny zgodnie z Regulaminem korzystania z systemu biblioteczno-informacyjnego UAM
Zagubienie klucza do szafki 250,00 zł