Imię i nazwisko: Maria Tomczak

Nr pokoju: 2.25

Telefon służbowy:
e-mail służbowy: mtomczak@amu.edu.pl

Pełnione funkcje: członek Komitetu Naukowego „Studia Europaea Gnesnensa” i uczelnianej Rady Bibliotecznej.

Prof. Maria Tomczak jest z wykształcenia germanistką. Prowadzi badania z pogranicza kulturoznawstwa, historii i nauk politycznych. Szczególnie interesuje się szeroko rozumianą kulturą niemiecką, jej przemianami w XIX i XX w. Jej badania dotyczą m.in. debat naukowych oraz publicystycznych toczących się w Niemczech na temat historii, narodu, zjednoczenia, polityki migracyjnej itp. Ważnym kierunkiem zainteresowań badawczych jest problematyka Ziem Zachodnich i Północnych, podejmowana w ramach badań nad niemieckim dziedzictwem kulturowym w Polsce oraz badaniami nad kulturą Ziemi Lubuskiej. Odrębny nurt stanowią badania nad terroryzmem.

Publikacje zwarte:

• „Duch i władza”. Intelektualiści podzielonych Niemiec wobec państwa i narodu, Poznań 1996.
  • Elity w jednoczących się Niemczech, (współredakcja z H. Orłowskim), Poznań 1999.
  • Ziemia Lubuska jako region kulturowy, (z M. Rutowską), Zeszyty Instytutu Zachodniego nr 33, 2003.
  • Ewolucja Terroryzmu, sprawcy-metody- finanse, Poznań 2010.
  • Zachodnioeuropejska mozaika kulturowa (1848-2010), (współredakcja z G. Gajewską), Gniezno 2015.
  • Kulturowy bricolage (po)nowoczesnej Europy Zachodniej, (współredakcja z G. Gajewską), Gniezno 2015.
  • Bezużyteczni, Studia nad losami chorych i upośledzonych psychicznie w okresie rządów nazistowskich, monografia wieloautorska, Gniezno 2016.

Artykuły naukowe:

• Austriacy w poszukiwaniu tożsamości, „Przegląd Zachodni” nr 1/1997, s. 117-132.
  • Günter Grass – pisarz prowokujący, „Studia Europaea Gnesnesia” nr 6/2012, ss. 299-314.
  • Między wielokulturowością a kulturą wiodącą. Niemieckie debaty na temat polityki imigracyjnej, „Przegląd Zachodni” nr 1/2014, s. 95-110.

Wykonawca w grancie badawczym „Opus” Narodowego Centrum Nauki w Krakowie UMO-2015/19/B/HS3/00547: „Romanizacja obszarów zurbanizowanych w prowincjach reńsko-dunajskich Cesarstwa Rzymskiego (I-III w.n.e.)”

• kultura niemiecka,
  • historia Niemiec w XIX i XX w.,