Imię i nazwisko: Waldemar Piotr Szczerbiński

Pełnione funkcje:

członek Rady Instytutu Kultury Europejskiej UAM

członek Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Autor licznych publikacji na temat kultury judaizmu, dialogu i ekumenizmu. Od 1998 roku był członkiem, a od 1999 do 2006 sekretarzem Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Międzyreligijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. Brał udział w licznych spotkaniach dialogowych i konferencjach naukowych dotyczących Żydów i judaizmu, których był współautorem. Przez 10 lat kierował Zakładem Kultury Judaizmu Europejskiego IKE. W ostatnich latach był organizatorem konferencji międzynarodowych w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie Judaizm i chrześcijaństwo. Razem czy osobno?; Żydowski obraz Polski. Raj czy piekło?; Polski obraz Żyda. Żydowski obraz Polski; Wschodnioeuropejski judaizm a kwestia tożsamości żydowskiej; Emancypacja i asymilacja Żydów w Europie Środkowowschodniej; Mistycyzm i magia w myśli żydowskiej; Izrael – od marzenia do spełnienia. Oprócz działalności naukowej i dydaktycznej włącza się w inicjatywy o charakterze popularnonaukowym, uczestnicząc w spotkaniach różnych środowisk lokalnych i wygłaszając odczyty na temat dialogu polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-judaistycznego.

Monografie:

• Rekonstrukcjonistyczna desakralizacja judaizmu, Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 2021, ss. 207.
  • Postulat nie-osobowego Boga. Rekonstrukcjonizm wyzwaniem dla teizmu żydowskiego, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 2007, ss. 242.
  • Abrahama Joshuy Heschela filozofia człowieka, Redakcja Wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lublin 2000, ss. 269.

Współautor:

• P.A. Podeszwa, W.P. Szczerbiński, Co warto wiedzieć o judaizmie, Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 2018, ss. 132.
  • P.A. Podeszwa, W.P. Szczerbiński, Co katolik powinien wiedzieć o judaizmie, Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 2016, ss. 231.

Artykuły:

• The Jewish Image of Poland. Paradise or Hell?, [w:] N. Davidovitch, D. Soen (red.), The Holocaust Ethos in the 21st Century. Dilemmas and Challenges, Kraków-Budapeszt 2012, s. 215-231.
  • Żydzi i judaizm w wybranych wypowiedziach Konferencji Episkopatu Polski, [w:] B. Lampkowski, W. Szczerbiński (red.), Żydowski obraz Polski. Polski obraz Żyda, Poznań-Gniezno 2012, s. 275-290.
  • Charakterystyka kultury żydowskiej w Izraelu i przejawy jej sekularyzacji, „Teologia i Człowiek” 2014, 27, s. 79-107.
  • The Influence of Inferiority Complex on the Process of Forming Jewish Identity, [w:] K. Jędraszczyk (red.), Explicit and Implicit Meanings of Cultural Communications, Gniezno-Irkuck 2015, s. 15-26.
  • Judaism and Human Sexuality, „Biblica et Patristica Thoruniensia” 2019, 12, 2, s. 111-127.

Baza Wiedzy UAM

Nagrody:

• Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (2014).
  • Medal Koronacyjny nadany przez Prezydenta Miasta Gniezna za całokształt działań na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Gnieźnie (2011).
  • transformacja judaizmu i problem tożsamości żydowskiej w nowożytności
  • stosunek Żydów do innych narodów, kultur i religii
  • myśl filozoficzno-teologiczna Abahama Joshuy Heschela
  • dialog polsko-żydowski i chrześcijańsko-judaistyczny