Imię i nazwisko: Leszek Mrozewicz

Telefon służbowy: 519 340 564

e-mail: moesia@amu.edu.pl

Pełnione funkcje:

Ur. 5 listopada 1951 r. w Myśliborzu. Studia historyczne odbył na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizując się w historii starożytnej. Pracę magisterską (1974) i doktorat (1979) napisał pod kierunkiem prof. dra Stefana Parnickiego-Pudełko, skupiając się w badaniach nad dziejami rzymskich prowincji nad Dunajem, zwłaszcza Mezji Dolnej (dzisiaj północna Bułgaria i rumuńska Dobrudża). Rozprawą habilitacyjną (1988) objął swymi zainteresowaniami naukowymi także prowincje położone nad Renem (Germania Górna i Dolna). W 1990 r. uzyskał etat docenta, a następnie (1991) profesora nadzwyczajnego na Wydziale Historycznym UAM. Profesorem tytularnym został w 1996 r.

Zainteresowania badawcze LM dotyczą przede wszystkim społecznej roli armii rzymskiej, dziejów limesu, procesów urbanizacyjnych w prowincjach nad Renem i Dunajem w I-III w., romanizacji, kultów i przemian religijnych w warunkach prowincjonalnych oraz epigrafiki łacińskiej (rzymskiej). W arkana tej ostatniej został wprowadzony przez profesora Jerzego Kolendo, u którego odbył (1975) staż naukowy w zakresie epigrafiki.

Prowadził badania w Niemczech (Heidelberg, Kilonia, Moguncja, Frankfurt nad Menem, Erlangen), Austrii (Wiedeń), Szwajcarii (Fryburg, Vandoeuvres), Francji (Paryż), Włoszech (Rzym) oraz w Stanach Zjednoczonych (Columbus, Ohio). W latach 1976-1988 był stałym członkiem Ekspedycji Archeologicznej UAM w Novae (Bułgaria).

Wykładał na Uniwersytetach w Augsburgu, Kilonii, Moguncji, Tybindze, Heidelbergu, Bayreuth, Bambergu, Monachium, Paryżu (Sorbona), Rzymie (Uniwersytet La Sapienza), Fryburgu (Uniwersytet Miséricorde). W latach 1997-2013 był równolegle profesorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Jest członkiem (od 1992 r.) Międzynarodowego Stowarzyszenia Epigrafiki Greckiej i Łacińskiej (w latach 1997-2007 wchodził w skład jego ścisłego Komitetu Naukowego). Od 1991 r. należy do Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN (przez dwie kadencje był jego wiceprzewodniczącym). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego (przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Historii Starożytnej przy Zarządzie Głównym PTH), Polskiego Towarzystwa Filologicznego oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (w latach 2011-2014 był jego sekretarzem generalnym).

Wypromował ok. 200 magistrów oraz 24 doktorów. Bibliografia LM, z uwzględnieniem recenzji i prac redagowanych, liczy ponad 420 pozycji.

Od 2009 do 2020 r. kierował Instytutem Kultury Europejskiej UAM.

Monografie:

• Palaeography of Latin Inscriptions from Novae (Lower Moesia), PTPN, Poznań 2010, ss. 233.
  • Roman Empire during the reign of the Flavians. Principal trends of development and threats, Instytut Historyczny UW, Warszawa 2010, ss. 42.
  • Historia powszechna. Starożytność, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1999, ss. 304 (wyd. II 2001).
  • Legioniści mezyjscy w pierwszym wieku po Chrystusie, Wydawnictwo VIS, Poznań 1995, ss. 196.
  • Arystokracja municypalna w rzymskich prowincjach nad Renem i Dunajem w okresie wczesnego Cesarstwa, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1989, ss. 321.
  • Rozwój ustroju municypalnego a postępy romanizacji w Mezji Dolnej, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1982, ss. 130.

Współautor:

• L. Mrozewicz, J. Ostoja-Zagórski, Europejskie cywilizacje starożytne, Wydawnictwo UKW, Bydgoszcz 2017, ss. 207.
  • Božilova V., Kolendo J., Mrozewicz L., Inscriptions latines de Novae (Mésie inférieure), Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1992, ss. 140.

Artykuły:

• A letter of contention… Once again on the titulus pictus from Novae (ILatNovae 38 = IGrLatNovae 57), Palamedes 2015, 10, s. 151-177.
  • Flavische Städtegründungen auf dem Balkan, [w:] Gerda von Bülow (red.), Kontaktzone Balkan. Beiträge des internationalen Kolloquiums „Die Donau-Balkan-Region als Kontaktzone zwischen Ost-West und Nord-Süd; vom 16.-18. Mai 2012 in Frankfurt a. M., Bonn 2015, s. 151-163.

Baza Wiedzy UAM

Nagrody:

• Nagrody ministerialne III stopnia za doktorat i habilitację.
  • Wielokrotne nagrody Rektora UAM za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną.

Granty:

• W swym dorobku ma kierownictwo czterech projektów badawczych (w tym trzy zespołowe), w dwóch innych był wykonawcą.

Stypendia:

• Ohio State University w Columbus, USA (2003).
  • Instytut Janineum w Wiedniu (1997-2000).
  • Niemiecki Instytut Archeologiczny we Frankfurcie nad Menem (1992).
  • Fundacja Leibniza w Heidelbergu (1989).
  • Uniwersytet Christiana Albrechta w Kilonii (1983-1984).
  • świat antyczny
  • Rzym starożytny