Imię i nazwisko: Leszek Wetesko

e-mail: wetesko@amu.edu.pl

Pełnione funkcje:

Kierownik Zakładu Badań Diachronicznych

Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie. W 1985 r. ukończył studia w zakresie historii sztuki w Instytucie Historii Sztuki UAM w Poznaniu (temat pracy magisterskiej: Architektura kościoła w Oliwie jako odbicie przemian w budownictwie cysterskim). W latach 1985-2009 pracownik naukowy w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, gdzie od 1991 r. pełnił funkcję wicedyrektora. Autor koncepcji, scenariuszów oraz twórca wielu wystaw (w tym multimedialnych) poświęconych kulturze i sztuce polskiego średniowiecza – m.in.: Cystersi w średniowiecznej Polsce. Kultura i sztuka, Średniowieczna książka rękopiśmienna jako dzieło sztuki, Skarby piśmiennictwa katedry gnieźnieńskiej, Kultura Polski Piastów, Maior Polonia Sacra. Sztuka sakralna w średniowiecznej Wielkopolsce, Wielkopolska średniowieczna czy Ars scribendi. O sztuce pisania w średniowiecznej Polsce. W 2008 r., w Instytucie Historii UAM, obronił pracę doktorską pt. W służbie państwa i Kościoła. Historyczne konteksty monarszych fundacji artystycznych w Wielkopolsce do początku XIII wieku. W 2014 r. uzyskał tamże stopień doktora habilitowanego w zakresie historii (Piastowie i ich państwo w łacińskiej Europie. Studia z dziejów kultury politycznej X i XI wieku). Od 2009 r. jest pracownikiem naukowym w Instytucie Kultury Europejskiej UAM. Obecnie jako profesor pełni funkcję kierownika Zakładu Badań Diachronicznych.

Monografie:

• Piastowie i ich państwo w łacińskiej Europie. Studia z dziejów kultury politycznej X i XI wieku, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2013, ss. 280.
  • Historyczne konteksty monarszych fundacji artystycznych w Wielkopolsce do początku XIII wieku, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2009, ss. 372.

Współautor:

• J. Dobosz, M. Biniaś-Szkopek, M. Danielewski i in., Dzieje Gniezna pierwszej stolicy Polski, Miasto Gniezno, Powiat Gnieźnieński, Instytut Historii UAM, Gniezno 2016, ss. 820.
  • Monasticon Cisterciense Poloniae, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1999, ss. 299.

Artykuły:

• Jak święci budowali poczucie wspólnoty, [w:] M. Brzostowicz, M. Przybył, J. Wrzesiński (red.), Święci i bohaterowie, Poznań-Ląd 2016, s.
  • Najstarsza bazylika św. Piotra w Poznaniu, „Kronika Miasta Poznania” 2016, 1, s.
  • The sheen of gold and the glare of the Word, [w:] M. Sołomieniuk (red.), Evangelistarium – Codex Aureus Gnesnensis, Kraków 2016, s.
  • Zur Stiftungstätigkeit Mieszkos III. des Alten in Grosspolen, [w:] E. Mühle (red.), Monarchische und adlige Sakralstiftungen im mittelelterlichen Polen, Berlin 2013, s.
  • Źródła pisane o architekturze i sztuce w państwie pierwszych Piastów, „Historia Slavorum Occidentalis” 2012, 1, s.
  • Piastowie i ich święty rzymski protektor, „Ecclesia. Studia z Dziejów Wielkopolski” 2011, 6, s. 37-53.

Baza Wiedzy UAM

Nagrody:

• Nagroda motywacyjna Rektora UAM (2017).
  • Medal Koronacyjny przyznany przez Prezydenta Miasta Gniezna (2015).
  • Nagroda III stopnia Rektora UAM za osiągnięcia w pracy naukowej (2014).
  • Nagrody Fundacji Muzeów Wielkopolskich pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego: Grand prix za wystawę: Ars scribendi. O sztuce pisania w średniowiecznej Polsce oraz Grand prix za katalog do tejże wystawy (2008).
  • Wyróżnienie Ministra Kultury i Sztuki „Wydarzenie Muzealne Roku” za wystawę: Maior Polonia Sacra. Sztuka sakralna w średniowiecznej Wielkopolsce (1998).
  • Nagroda II stopnia Ministra Kultury i Sztuki „Wydarzenie Muzealne Roku” za wystawę: Cystersi w średniowiecznej Polsce. Kultura i sztuka (1988).

Granty:

• Kierownik projektu w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu (Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych; PKD 2007): Ornamenta Poloniae Mediaevalia. Sztuka średniowieczna na ziemiach polskich: katalog form i detalu na tle europejskim.
  • kultura i sztuka łacińskiej Europy od czasów panowania Konstantyna Wielkiego do schyłku XII wieku
  • historia i sztuka w państwie Piastów do początku XIII wieku
  • ideologia władzy i symbolika monarszych fundacji
  • średniowieczna książka rękopiśmienna jako dzieło sztuki