Imię i nazwisko: Maria Gołda-Sobczak

Pełnione funkcje:

koordynatorka wydziałowa Projektu Uniwersytetu Europejskiego EPICUR

członkini Rady Projektu Uniwersytetu Europejskiego EPICUR

Prawnik i politolog. Stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w dyscyplinie nauki o polityce uzyskała na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2016 r., przedstawiając jako główne osiągnięcie naukowe książkę Krym jako przedmiot sporu ukraińsko – rosyjskiego. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, specjalność polityka wyznaniowa otrzymała w 2008 r., pisząc pracę doktorską Polityka wyznaniowa państwa polskiego wobec nierzymskokatolickich kościołów i związków wyznaniowych w płaszczyźnie legislacyjnej (1989-2006), pod kierunkiem prof. dr hab. Janusza Wiśniewskiego. W 2003 r. ukończyła  studia w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na wydziale Nauk Społecznych UAM, pisząc pracę magisterską Terroryzm islamski i wojna w Afganistanie pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Włodzimierza Malendowskiego, a następnie w 2005 r. studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UAM, pisząc pracę magisterską Współpraca międzynarodowa w zakresie zwalczania terroryzmu pod kierunkiem prof. dr hab. Tadeusza Gadkowskiego. Odbyła staż naukowy w Lietuvos Istorijos Institutas w Wilnie. Obecnie zatrudniona w Zakładzie Studiów Kulturowych, Instytutu Kultury Europejskiej UAM na stanowisku adiunkta. Uczestniczyła z referatami w ponad 80 konferencjach międzynarodowych i ogólnopolskich. Autorka 3 książek, 3 książek pod redakcją, 27 artykułów w czasopismach naukowych oraz 57 rozdziałów w monografiach. Członkini Polskiego Towarzystwa Naukowego Prawa Prasowego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, członkini komitetu redakcyjnego „The Peculiarity of Man”, a także dwóch rad naukowych „Etyka w Mediach’ oraz „Media i Medioznawstwo”, wchodzi w skład redakcji półrocznika „Medyczna Wokanda”.

Monografie:

• Szkice o kulturze i środkach społecznego przekazu, Scriptorium. Wydawnictwo Naukowe, Opole 2014, ss. 267.
  • Krym jako przedmiot sporu ukraińsko-rosyjskiego, Wydawnictwo Naukowe Silva Rerum, Poznań 2016, ss. 378 (wyd. II, zmienione i poprawione, Poznań 2016).

Publikacje redagowane i współredagowane:

• J. Marszałek-Kawa, M. Gołda-Sobczak (red.), Bliski Wschód na początku XXI wieku, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2018, ss. 238.
  • J. Marszałek-Kawa, M. Gołda-Sobczak (red.), Polityczne i gospodarcze problemy współczesnej Azji, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2016, ss. 328.
  • M. Gołda-Sobczak, W. Machura, J. Sobczak (red.), Media – IV władza?, tom 2, Poznań-Opole 2011.

Artykuły:

• Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach kurdyjskich, [w:] J. Marszałek- Kawa, M. Gołda-Sobczak (red.), Bliski Wschód na początku XXI wieku, Toruń 2018, s. 217-238.
  • Prawo do grobu jako problem kulturowy i prawny, „Zeszyty Naukowe KUL” 2018, 60, 1 (241), s. 197-220.
  • Zwalczanie kultu obrazów w dobie reformacji, „Czasopismo Prawno-Historyczne” 2017, 69, 2, s. 255-269.
  • Regionalism versus decentralism from the point of view of European experience (part. I), „Public Policy and Economic Development. Scientific and Practical Journal” 2015, 4 (8), s. 19-40.
  • Regionalism versus decentralism from the point of view of European experience (part. II), „Public Policy and Economic Development. Scientific and Practical Journal”, 2015, 6 (10), s. 23-40.

Baza Wiedzy UAM

Nagrody:

• Nagroda I stopnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2017).

Stypendia:

• Stypendium Rektora UAM (2017).
  • wolności i prawa człowieka
  • prawo dostępu do kultury
  • problem suwerenności
  • ochrona własności intelektualnej