Koła naukowe

dialog163forum romanum
kameleon163samowar163

Informacje o profilu Koła „Samowar”

Drukuj
Utworzono: 04 maj 2017

Koło powstało na początku 2013 roku. Zrzesza studentów, którzy chcą uczestniczyć w poszerzaniu i popularyzowaniu wiedzy na temat krajów obszaru byłego Związku Radzieckiego. Interesują nas także kraje pogranicza kulturowego np. Turcja.  Koło integruje  środowisko studentów UAM zainteresowanych obszarem byłego Związku Radzieckiego. W ramach „Samowaru” prowadzone są prace naukowe, organizowane są wycieczki naukowe, warsztaty, konferencje, wykłady gościnne i spotkania o charakterze naukowym. Można także rozwijać swoje pasja artystyczne, śpiewać i tańczyć w zespole „Samowar”, który pokazuje kulturę krajów Wschodniej Słowiańszczyzny.  Pozawalamy na indywidualizm, ale działamy w grupie.

Jesteśmy ciekawi Twoich pomysłów na nowe działania!

Opiekunami naukowymi Koła „Samowar” są dr Katarzyna Jędraszczyk i dr Piotr Oleksy

 

 

Deklaracja członkowska

Regulamin

 

 

Działania w 2016/2017

Organizacja wspólnego wyjścia do kina na film „Wołyń”. Debata po projekcji filmu. W pokazie uczestniczyli także studenci spoza koła   -  listopad 2017

II

Pomoc Koła Samowar w realizacji sympozjum pt. „Tożsamość i geopolityka. Ćwierćwiecze Republiki Mołdawii i Naddniestrza” oraz spotkania z dyplomatą Bogumiłem Luftem (2 – 3 marca 2017) 

III

Koło Samowar organizuje Dni Kultur Słowiańskich 18 maja i 27 maja 2017

 

Załączniki:
Pobierz plik (Deklaracja Czlonka.doc)Deklaracja Czlonka.doc25 kB2017-05-04 07:57
Pobierz plik (Regulamin.doc)Regulamin.doc43 kB2017-05-04 07:56

IV ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa

Drukuj
Utworzono: 11 luty 2015

SKĄD PRZYSZLIŚMY? KIM JESTEŚMY? DOKĄD ZMIERZAMY?
Gniezno, 22-23 maja 2015

 

Interdyscyplinarne Koło Doktorantów „Agenoris" działające przy Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu serdecznie zaprasza na IV Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową, która odbędzie się w Gnieźnie w dniach 22-23 maja 2015 roku. Tegoroczne obrady skoncentrują się na próbie odpowiedzenia sobie na trzy fundamentalne pytania zadane i zaprezentowane symbolicznie na obrazie Paula Gauguin, a dotyczące sensu ludzkiej egzystencji i kondycji jej wytworu – kultury.

Czytaj więcej...

Quiz o Hiszpanii

Drukuj
Utworzono: 11 luty 2015

W Klubie Studenckim Instytutu Kultury Europejskiej UAM Gnieźnieńskie Koło Naukowe „Mesa Redonda" zorganizowało quiz dotyczący wiedzy o szeroko pojętej kulturze Hiszpanii. Uczestnicy musieli odpowiedzieć na pytania z różnych dziedzin, takich jak gastronomia, historii, film czy muzyka. Szeroko gama pytań miała posłużyć popularyzowaniu wiedzy na temat kultury tego regionu Europy, a także integracji społeczności studenckiej naszego Instytutu. Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami oraz otrzymali słodkie upominki. Dla wszystkich osób biorących udział w quizie został przygotowany mały poczęstunek.

Czytaj więcej...

Wilno zaczarowane w architekturze

Drukuj
Utworzono: 28 maj 2014

Już po raz drugi w bieżącym roku akademickim studenci Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie mieli okazję uczestniczyć w zagranicznej ekspedycji naukowej. Tym razem zorganizowana została przez Studenckie Koło Naukowe Europejczyków „Pelegrinus”, a jej celem stało się malownicze Wilno. Ekspedycja miała miejsce w dniach 18 – 23 maja. Wzięło w niej udział ośmioro studentów, zaś opiekunami naukowymi byli dr Gerard Kucharski oraz mgr Maciej Madej.

Czytaj więcej...

„Spotkanie Londyńskie"

Drukuj
Utworzono: 12 maj 2014

     Jak wyglądała droga od Londinium, miasta założonego przez Rzymian w I wieku n.e., na terenie obecnego Londynu, do tegoż miasta w jego obecnym kształcie? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć studenci Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.
W dniach 24-27 marca br. członkowie Koła Naukowego Miłośników Starożytności „Forum Romanum" przebywali w Londynie, by zbadać zaplecze historyczne i kulturalne miasta.

Czytaj więcej...

Ścieżka do wolności

Drukuj
Utworzono: 12 maj 2014

20140512solidarnoscStudenckie Koło Naukowe Dialog

ma zaszczyt zaprosić
na
prezentację projektu

Ścieżka do wolności

4 czerwca 2014 roku, godz. 9.30
Galeria Instytutu Kultury Europejskiej UAM
Gniezno, ul. Kostrzewskiego 5-7

 

Czytaj więcej...

„W wehikule czasu: Lata 90-te" SKK „Kameleon"

Drukuj
Utworzono: 12 marzec 2014

Siódmego marca 2014 r. w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie odbyło się oficjalne otwarcie wystawy przygotowanej przez Studenckie Koło Kulturoznawcze „Kameleon" pt. „W wehikule czasu: Lata 90-te". Inaugurację poprowadzili przewodnicząca Koła Paulina Smaś i opiekunowie naukowi „Kameleona"- dr Piotr Pawlak i mgr Karolina Kulpa. Główną ideę przedsięwzięcia, którą było okazanie subiektywnego spojrzenia studentów kulturoznawstwa i komunikacji europejskiej na tak ważne dla Polski dziesięciolecie, w którym przyszli na świat. Pojawiły się pytania, czy lata 90-te to bardzo odległa przeszłość i czy to już czas, by traktować przedmioty z tego dziesięciolecia jako obiekty muzealne.

Czytaj więcej...

„W wehikule czasu: Lata 90-te”

Drukuj
Utworzono: 04 marzec 2014

     Studenckie Koło Kulturoznawcze „Kameleon" serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „W wehikule czasu: Lata 90-te", która odbędzie się 7 marca 2014 o godzinie 11:20. Jak wiemy ostatnie dziesięciolecie XX wieku było ważnym okresem ze względów politycznych i kulturowych, pełnym kontrastów i kolorów. Nasze pomysły, przemyślenia i wspomnienia dotyczące owego dziesięciolecia postanowiliśmy Państwu przedstawić w Galerii Instytutu Kultury Europejskiej. Zebrane gadżety, będące eksponatami w naszej wystawie mają za zadanie nie tylko przywołać wspomnienia ubiegłych lat, ale i skłonić do refleksji czy przedmioty, które tak dobrze pamiętamy, możemy już powkładać do muzealnych gablot. A może jest na to jeszcze za wcześnie?

Paulina Smaś

Przewodnicząca SKK „Kameleon"

Dokąd idziesz, Ukraino?

Drukuj
Utworzono: 27 luty 2014

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. „Quo vadis, Ukraino?", które odbędzie się 28.02.2014 r. w sali 2.06 Kolegium Europejskiego w Gnieźnie. Wspólnie podejmiemy się refleksji nad przyczynami, przebiegiem i skutkami bieżących wydarzeń na Ukrainie. Zachęcamy do udziału w dyskusji.

dr Katarzyna Jędraszczyk
oraz członkowie Koła Naukowego „Samowar"

Zaproszenie

Drukuj
Utworzono: 04 grudzień 2013

Studenckie Koło Naukowe DIALOG

serdecznie zaprasza
na
debatę panelową

Człowiek istotą społeczną?

Czas: 6 grudnia 2013, godz. 15:30
Miejsce: aula Kolegium Europejskiego UAM

Konferencja studencka i seminarium z naukowcami z Rosji

Drukuj
Utworzono: 29 maj 2013
Opiekun Koła Naukowego Wschodoznawców SAMOWAR dr Katarzyna Jędraszczyk wraz z członkami koła zorganizowali 23 maja 2013 seminarium połączone z konferencją studencko-doktorancką pt. „Śmiesznie czy strasznie? Stereotypy i uprzedzenia w życiu społecznym". Podczas seminarium z udziałem znakomitych gości z Irkuckiego Uniwersytetu Państwowego – prof. Tatiany Tieriechowej i prof. Iriny Kysztymowej – zaprezentowano sposoby diagnozowania i polepszania kompetencji kulturowej oraz wyniki badań socjologicznych dotyczących postrzegania innych krajów i ich obywateli przez młodych ludzi uczących się w Obwodzie Irkuckim w Rosji.

Czytaj więcej...

"Smakowali świat z Pelegrinusem"

Drukuj
Utworzono: 23 kwiecień 2013
       Wykład połączony z degustacją, pod hasłem: „Smakuj świat z Pelegrinusem", odbył się dnia 17 kwietnia 2013 roku w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli członkowie Koła Naukowego Europejczyków Pelegrinus.

    Prelegentami wykładu byli dr Maciej Kokociński, pracownik Wydziału Socjologii UAM w Poznaniu, który mówił o kulturze kuchni oraz dr Gerard Kucharski, który przedstawił zwyczaje i ciekawostki kuchni Zakonu Krzyżackiego.

    Podczas degustacji, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem zgromadzonych gości, mogliśmy skosztować przysmaków pochodzących z różnych zakątków świata. Członkowie Koła Naukowego przygotowali m. in. chaczapuri – gruziński zapiekany placek z serem, kanelbullary – szwedzkie bułeczki cynamonowe, sałatkę meksykańską, marokańskie pomidory faszerowane kaszą kuskus, makaron włoski nadziewany mięsem w sosie pomidorowym, zupę krewetkowo – łososiową, rosyjskie pierożki nadziewane cebulą i mięsem jak również wiele innych potraw. Nie zabrakło także akcentu polskiego.

    Mamy nadzieje, że wszystkim smakowały przygotowane przez nas smakołyki i dziękujemy za liczne przybycie. Do zobaczenia wkrótce!

Mirella Jankowska
Joanna Wasilewska

Podkategorie