Internet w Domu Studenckim

Drukuj

Dostęp do Internetu jest możliwy wyłącznie przez sieć EduRoam.

Założeniem projektu eduroam jest umożliwienie użytkownikowi uzyskania połączenia do Internetu za pośrednictwem sieci bezprzewodowej (lub rzadziej przewodowej) na terenie dowolnej instytucji naukowej biorącej udział w projekcie.

W Kolegium Europejskim do Internetu eduroam można się połączyć przez:

  • Wi-Fi – wyłącznie w budynku dydaktycznym
  • przez kabel ethernetowy – w każdym ze sypialni akademika
  • w bibliotece IKE na jednym z komputerów dla czytelników

Do połączenia się w akademiku należy posiadać własny standardowy kabel ethernetowy ze złączami RJ-45 (tak zwana skrętka). Dostępny jest w każdym sklepie komputerowym i centrum handlowym. Jeśli urządzenie nie ma takiego wejścia, można spróbować zaopatrzyć w kartę sieciową na USB. Urządzenia które dysponują wyłącznie wifi, nie będą działać w akademiku. Domowe routery też nie będą działać z uwagi na potrzebę ręcznego skonfigurowania karty sieciowej.

Po podłączeniu kabla, każda strona będzie przekierowywać użytkownika na http://eduroam.amu.edu.pl/. Jest tam instrukcja jak skonfigurować połączenie na systemach windows XP, Vista, Windows 7, linux. Wymaga to zainstalowania certyfikatu i zmian kilku opcji we właściwościach karty sieciowej zgodnie z instrukcją.

Dla gości jest możliwość założenia konta tymczasowego. W tym celu należy się skontaktować ze sekretariatem lub dziekanatem IKE. Każde konto jest przypisane do jednej osoby która jest całkowicie odpowiedzialna za to co robi w Internecie. 

Kontakt z informatykami - od pon. do ptk. w godzinach 7:00-15:00

Sławomir Zakrzewicz - tel. 61 829 48 18