"Szlak Piastowski. Jaki? Przebudowa - Założenia - Perspektywy"

Print

Debata poświęcona funkcjonowaniu Szlaku Piastowskiego już za nami. Wydarzenie zwróciło uwagę opinii publicznej na proces przekształcania jednej z najważniejszych w Polsce tras turystycznych. Nie zabrakło trudnych pytań, interesujących odpowiedzi i odrobiny emocji. Wszystkim uczestnikom debaty serdecznie dziękujemy za przybycie.

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Pracownicy Zakładu Studiów Gnieźnieńskich  

 

O Aleksandrze Wielkim i epoce hellenistycznej

Print

     Szóstego marca 2017 roku prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk z Instytutu Kultury Europejskiej UAM wygłosił wykład dla Koła Akademickiego działającego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Lesznie. Tym razem bohaterem wykładu był Aleksander Wielki (356-323 p.n.e.).

     

Read more...

Oferta Instytutu na Targach Edukacyjnych Strzałkowie

Print

Pierwszego marca 2017 roku odbyła się w Strzałkowie II edycja Powiatowych Targów Edukacyjno-Zawodowych. Imprezę zorganizowało Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Targi zgromadziły liczne grono tegorocznych maturzystów i uczniów gimnazjów z powiatu słupeckiego, którzy już wkrótce dokonywać będą wyboru przyszłej drogi edukacyjnej.

 

Read more...

Czasy wstawania z kolan. Spotkanie z Bogumiłem Luftem, publicystą i byłym dyplomatą

Print

02.03.2017 r., godzina 15.00

 

Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie (ul. Kostrzewskiego 5-7), s. 1.34

 

 

 

Bogumił Luft był ambasadorem RP w Rumunii (1993-1999) oraz Republice Mołdawii (2010-2012); autor książki „Rumun goni za happy endem” (Czarne 2012), przez wiele lat pracował jako dziennikarz i korespondent zagraniczny dziennika „Rzeczpospolita” i tygodnika „Spotkania”, był współpracownikiem TVP; w latach 80.  redaktor miesięcznika „Więź” i „Tygodnika Solidarność”.

 

Spotkanie będzie poświęcone sytuacji politycznej w Europie, ze szczególną uwagą na region Europy Środkowej. Bogumił Luft określa ostanie lata jako „czasy wstawania z kolan” w europejskiej i światowej polityce. Życie publiczne w kolejnych państwach skupia się własnie wokół hasła narodowego „powstania z kolan”. Idea staje się głównym motorem karier politycznych i najważniejszą emocją społeczną, co powoduje ogromne zmiany na europejskiej scenie politycznej.

 

Jakie są przyczyny tego zjawiska? Do czego może doprowadzić to w najbliższej przyszłości? Jak w tej sytuacji prezentuje się przyszłość naszego regionu Europy? O tym wszystkim porozmawiamy z Bogumiłem Luftem.