Pamięć o profesorach lwowskich

W  Instytucie Kultury Europejskiej odbyła się 3 lipca  uroczystość upamiętniająca profesorów lwowski, zamordowanych przez nazistów na wzgórzach Wuleckich 4 lipca 1941 roku. W uroczystości organizwanej przez IKE, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (Oddział W Gnieźnie) oraz Prezydenta Miasta Gniezna udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, członkowie Towarzystwa oraz wykładowcy i studenci naszego Instytutu. Towarzyszył nam poczet sztandarowy oraz warta honorowa Wojska Polskiego.

Okoliczności mordu profesorów lwowskich przypomnieli prof.  zw . dr hab. Leszek Mrozewicz, dyrektor IKE,oraz Janusz Sekulski, prezes TMLiKPW, podkreślając znaczenie podtrzymywania pamięci o tych wybitnych naukowcach i pedagogach. Następnie, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą zamordowanych profesorów. Uroczystości zakończył wykład prof. Stanisława Niciei, rektora Uniwersytetu Opolskiego i wybitnego znawcy historii dawnych, wschodnich ziem Rzeczypospolitej.

IKE