Trzynasty numer „Studia Europaea Gnesnensia” ukazał się drukiem

Z satysfakcją informujemy, że właśnie ukazał się trzynasty numer czasopisma „Studia Europaea Gnesnensia”, wydawanego przez Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. Przypominamy, że podczas ostatniej parametryzacji, w grudniu 2015 roku, czasopismo uzyskało 13 punktów w wykazie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytelnik, który sięgnie po najnowszy numer gnieźnieńskiego czasopisma będzie miał okazję zapoznać się z osiemnastoma artykułami naukowymi oraz pięcioma recenzjami książek naukowych autorstwa badaczy reprezentujących różne ośrodki naukowe w Polsce, Europie i świecie (Gniezno, Poznań, Toruń, Bydgoszcz, Łódź, Kraków, Lublin, Katowice, Warszawa, Lwów, Irkuck, Chita, Rostow nad Donem, Logroño, Dubaj).

Aktualny numer otwiera dział „Idee”, w którym znajduje się czternaście artykułów naukowych. M.in. Przemysław Stasiewicz analizuje retoryczny aspekt polemiki religijnej z perspektywy listu Stanisława Hozjusza do Marcina Kromera z 15 kwietnia 1551 roku; Przemysław Kantyka omawia anglikanizm i odrodzenie katolicyzmu na tle sytuacji religijnej w XIX-wiecznej Anglii; Roberto Gérman Zurriarián prezentuje wybrane spostrzeżenia biskupów hiszpańskich na temat ustaw dotyczących tożsamości jednostki, rodziny i edukacji; Tatyana A. Terekhova i Olesya B. Bolshakova przedstawiają teoretyczną analizę koncepcji międzykulturowej koncepcji komunikacyjnej; Minoo Asdjodi zastanawia się nad kulturowym kontekstem uczenia się (wszystkie trzy teksty w języku angielskim); a Piotr Pawlak ukazuje charakter dyskusji politycznej na portalach informacyjnych.

Dział „Ludzie i miejsca” składa się z czterech tekstów: Justyna Dworniak pokazuje rzymski hortus jako jeden z symboli miasta nad Tybrem; Jerzy Janiec prezentuje najnowsze badania dotyczące pochodzenia Hermanna von Wartberge (Warburg); Tatiana Panfilova przedstawia tworzenie i funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie (obydwa teksty w języku angielskim); a Sarkis Surienowicz Kazarow przybliża postać Aleksandra Martinowicza Pridika, profesora cesarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

W dziale „Recenzje” czytelnik znajdzie omówienia m.in. książek Lucreţiu Mihailescu-Bîrliba „Ex toto orbe Romano: Immigration into Roman Dacia. With Prosopographical Observations on the Population of Dacia” pióra Leszka Mrozewicza oraz Jürgena Kaumköttera „Śmierć nie ma ostatniego słowa. Sztuka w tragicznych latach 1933-1945”, autorstwa Magdaleny Maciudzińskiej-Kamczyckiej.

Tom zamyka autoreferat rozprawy doktorskiej Moniki Anny Kubiaczyk.

Nowy numer jest już dostępny w bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej, a pod koniec lipca 2016 r. wszystkie zamieszczone w nim teksty będzie można pobrać w wersji elektronicznej na stronie serii wydawniczej „Studia Europaea Gnesnensia” http://steurgn.pl/

Filip Kubiaczyk

sekretarz Studia Europaea Gnesnensia