Ukraina dwa lata po Euromajdanie

Drukuj

        Instytut Kultury Europejskiej UAM zaprasza na debatę, która odbędzie się w ramach festiwalu Ukraińska Wiosna 2016.

        Pozornie ukraiński Euromajdan, który przerodził się w „Rewolucję Godności”,  nie przyniósł oczekiwanych zmian. Politycy, którzy sięgnęli po władzę, pogrążyli się w konfliktach, nieustannie słychać doniesienia o przybierającej na sile korupcji, poparcie społeczne dla rządu jest bliskie dna.

 

        Z drugiej strony jednak bez trudu dostrzec można istotne przemiany ukraińskiego społeczeństwa. Rośnie liczba oddolnych inicjatyw społecznych: od pomocy weteranom wojny w Donbasie, przez ruchy samorządowe,  po zaangażowanie w działania wojenne. Gołym okiem widać, że nowe pokolenie Ukraińców inaczej patrzy na relacje pomiędzy społeczeństwem a władzą, rozumiejąc  że może poradzić sobie bez państwa.

        Czy Ukrainę czeka kolejne zderzenie klasy politycznej z rodzącym się społeczeństwem obywatelskim? Czy na naszych oczach w bólach rodzi się Nowa Ukraina, czy też obserwujemy rosnącą dominację oligarchii nad społeczną podmiotowością? Czy ukraińscy politycy zapomnieli jak ważnym dla ich narodu jest Godność? Jakie miejsce w Nowej Ukrainie zajmie Donbas? Czy znajdzie się tam miejsce dla kulturowej i światopoglądowej różnorodności?

       

        Zapraszamy na dyskusję, której uczestnikami będą:

Andrij Bondar – ukraiński poeta i publicysta. Jest autorem trzech tomików wierszy: Весіння єресь (Kijów, 1998), Істина і мед (Odessa , 2001) oraz Примітивні форми власності (Lwów, 2004). W Polsce ukazały się dwie jego książki: tom wierszy "Jogging" (2005) oraz felietony "Historie ważne i nieważne" (2011),

Piotr Pogorzelski – warszawiak z urodzenia, kijowianin z zawodowego wyboru. W Polskim Radiu pracuje od 2000 roku. Od początku zajmował się tematyką wschodnią, najpierw jako zastępca korespondentów w Moskwie i Mińsku, a w latach 2006 - 2015 jako korespondent z Kijowa. Autor książek reporterskich "Barszcz ukraiński" oraz "Ukraina. Niezwykli ludzie w niezwykłych czasach".

Dr Marta Studenna-Skrukwa – doktor nauk historycznych, adiunkt w Instytucie Wschodnim UAM w Poznaniu. Autorka pracy „Ukraiński Donbas. Oblicza tożsamości regionalnej”.

       

        Dyskusję poprowadzi dr Piotr Oleksy - adiunkt w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, wieloletni współpracownik Nowej Europy Wschodniej, publicysta  Tygodnika Powszechnego.

        Dyskusja odbędzie się 17 maja 2016 w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie (ul. Kostrzewskiego 7) o godzinie 17.00.

        Organizatorem dyskusji jest Instytut Kultury Europejskiej UAM oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska – Ukraina. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Prezydenta Miasta Gniezna.

IKE