Kolokwium w Szkole im. Steve’a Tischa w Tel Avivie (Izrael)

W dniach 14-17 listopada 2017 r. prof. UAM dr hab. Marek Kaźmierczak (Zakład Kultury Współczesnej i Multimediów IKE UAM) przebywał w Tel Avivie na zaproszenie prof. Raza Yosefa i dra Boaza Hagina jako gość the Steve Tisch School of Film and Television (Tel Aviv University). Szkoła im. Steve’a Tischa jest jedną z najważniejszych instytucji naukowych, artystycznych oraz popularyzatorskich w Izraelu.

Profesor M. Kaźmierczak wziął udział w pierwszym z sześciu kolokwiów planowanych na rok akademicki 2017/2018 (na jednej z fotografii podany jest spis wszystkich kolokwiów). Podczas kolokwium wygłosił on wykład zatytułowany The Apophatic Jew in Polish cinema. Remarks about three (meta)films: Aftermath (2012), Ida (2013) and Demon (2015), następnie wziął udział w inspirującej dyskusji, którą moderował prof. Ilan Avisar (na zdjęciu wspólnie z prof. M. Kaźmierczakiem). Profesor M. Kaźmierczak starał się pokazać, jak wypieranie, negowanie i przemilczanie żydowskiej obecności w Polsce stanowi źródło doświadczanej w codzienności aksjologicznej erozji, która jest udziałem osób mylących agresję z myśleniem krytycznym.

Kampus Uniwersytetu w Tel Avivie, którego częścią jest Szkoła Filmowa im. Steve’a Tischa, to miasto w mieście, to intelektualna atmosfera, od której przyjemnie się uzależnić.

Kolokwium towarzyszyła swoboda słuchaczy, której czasami nam brakuje, gdyż – uprawiając naukę i dyskutując – bywa, że cierpimy na nieznośną ciężkość tytułów, nadczynność bibliografii i zbytnią skromność.

Pobyt w Tel Avivie jest zapowiedzią intensywnej współpracy z naprawdę otwartym i inspirującym partnerem po stronie izraelskiej.

IKE