Festiwal Kultur Wschodniosłowiańskich

Zabawa, dyskusje i degustacje. Poznaj kultury naszych sąsiadów!

Polskie społeczeństwo staje się wielokulturowe. Proces ten nie omija Gniezna, w którym od lat studiują i pracują osoby z Ukrainy czy Rosji. Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie posiada bogate tradycje związane z prowadzeniem dialogu międzykulturowego. Duża grupa studentów Instytutu pochodzi zza wschodniej granicy Polski. W tym roku studenci IKE, dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Gnieźnie oraz organizatorami festiwalu Ukraińska Wiosna, mają szansę zaprezentować swe kultury – zarówno w wymiarze tradycyjnym, jak i własnej interpretacji swego dziedzictwa kulturowego.

Festiwal Kultur Wschodniosłowiańskich to niezwykła okazja by poznać kultury naszych wschodnich sąsiadów, uświadomić sobie ich odrębność i siłę, a także więzi łączące nas z narodem ukraińskim i rosyjskim. Program Festiwalu został opracowany tak, by przemówić zarówno do najmłodszych, jak i do starszych mieszkańców Gniezna. Nie zabraknie dobrej zabawy – w tańcu, przy muzyce, podczas warsztatów. Nasz Festiwal to również kontemplacja dzieł sztuki, dyskusje o przemianach kulturowych oraz degustacja potraw tradycyjnych. Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy: Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska – Ukraina.

Dofinansowano ze środków Prezydenta Miasta Gniezna i Fundacji UAM.

Program Festiwalu

18.05.2017 – Instytut Kultury Europejskiej UAM, ul. Kostrzewskiego 5-7, Gniezno

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Ukraińska Wiosna.

16.00 Kuźnia talentów. Warsztaty rękodzieła dla Seniora z Wnuczkiem (s. 2.01)

17.15 Koncert studenckiego zespołu „Samowar” (Galeria IKE UAM – parter)

17.30 Otwarcie wystawy Foto-sushka. Europa Wschodnia w studenckim obiektywie (Galeria IKE UAM – parter)

18.15 Wykład Andrija Portnowa pt. „Dekomunizacja” w państwach „post-komunistycznych”. Ukraina w perspektywie porównawczej (s. 1.27).

27.05.2017 – Miejski Ośrodek Kultury, ul. Łubieńskiego 11, Gniezno

14.00 Słowiański korowód – warsztaty taneczne dla dzieci

15.30 Wernisaż prac malarskich Ariny Sekachevej (Irkuck, Rosja)

16.00 Spotkanie z Panem Witoldem Horowskim Konsulem Honorowym Ukrainy w Poznaniu