Rowerowy rajd bibliotekarzy do Czerniejewa

W ramach 5 edycji ogólnopolskiej kampanii Odjazdowego Bibliotekarza odbył się w połowie maja Rajd Rowerowy bibliotekarzy, czytelników, pasjonatów książek i rowerów.

W tym roku gnieźnieńskie biblioteki połączyły siły i wspólnie zorganizowały dla wszystkich chętnych świetną imprezę na świeżym powietrzu. Organizatorami rajdu były: Biblioteka Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej, Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 12 i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna.

Cele, jakie przyświecały organizatorom rajdu to : popularyzacja roweru jako zdrowego środka lokomocji, upowszechnianie idei turystyki rowerowej, krajoznawstwa i ochrony środowiska, popularyzacja czytelnictwa oraz integracja środowiska lokalnego.

Na rajd zapisały się 44 osoby, w tym 11 dzieci. Najmłodsza uczestniczka miała 4 latka, najstarszy 59 lat.

Organizatorzy przygotowali gadżety dla uczestników: szprychówki i plakietki, wszystkie z logo akcji Odjazdowego Bibliotekarza oraz kokardki i baloniki w kolorze pomarańczowym, który jest oficjalnym kolorem akcji. Zadbali również o bezpieczeństwo uczestników (kamizelki odblaskowe, apteczka i pomoc techniczna). Przejazd przez centrum miasta Gniezna odbył się pod eskortą policji.

Na miejsce startu wyznaczono Rynek w Gnieźnie, gdzie tego dnia było wyjątkowo tłoczno z racji odbywających się Dni Gniezna. Około godziny 10.00 wyruszyliśmy w trasę ulicami miasta, żegnani zaciekawionymi spojrzeniami przechodniów i ich życzliwymi uśmiechami. Nasz rajd Odjazdowego Bibliotekarza nie pozostał niezauważony!

Trasa rajdu wiodła przez Gniezno, początkowo bardzo ruchliwą ulicą Warszawską, potem już nieco spokojniejszymi ulicami Wrzesińską i Pustachowską. Za miastem jechaliśmy przez miejscowości Gębarzewo, Nidom, Kąpiel aż do Zespołu Pałacowego w Czerniejewie. Tam, w przyjaznym parku krajobrazowym, założonym na wzór angielskich, odbył się piknik. Powitała nas zastępca burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo – Grażyna Kulpińska. O podniebienia uczestników zadbała Maria Fischer z naszej, uniwersyteckiej stołówki, która już po raz kolejny zasponsorowała pyszną grochówkę, a także panie bibliotekarki, które przygotowały kanapki dla wszystkich uczestników.

Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na gry i zabawy zapoznawcze, które poprowadziła Anna Bartkowiak ze SP nr 12. Wspólna zabawa dostarczyła uczestnikom mnóstwo śmiechu, okazji do popisów oraz poznania siebie nawzajem. Na koniec wszyscy zostali obdarowani prezentami sfinasowanymi przez Urząd Miasta i Gminy Czerniejewo.

Od godz. 14.00 Szczepan Kropaczewski – tutejszy regionalista – oprowadzał nas ulicami miasta, pokazując co ciekawsze zakątki, miejskie pomniki i późnogotycki kościół św. Jana Chrzciciela. Zwiedzanie miasta zakończyliśmy w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Czerniejewo. Tam też zaopatrzyliśmy się w interesujące tytuły książek przeznaczonych do rozdania czytelnikom.

O godz. 15.00 ruszyliśmy w drogę powrotną, która wiodła przez wieś Pawłowo, znaną z znajdującego się w niej XVIII-wiecznego drewnianego kościoła – parafii Świętego Marcina. Na terenie ogrodu przy gościnnej plebanii zrobiliśmy przerwę na kawę i coś słodkiego oraz nowe zabawy, tym razem literackie. Pokrzepieni ruszyliśmy dalej w stronę Gniezna.

Rajd zakończył się kilka minut przed godziną 18.00 na dziedzińcu IKE. W sumie uczestnicy pokonali 39 km.

To był udany rajd. Dopisała zarówno pogoda, jak uczestnicy. Większość z nich zapowiedziała udział w przyszłorocznej edycji rajdu, a nastrój zabawy towarzyszący eskapadzie zainspirował nas do zaplanowania kolejnej imprezy integracyjnej, tym razem na wodzie.

Maria M. Cierpiszewska