Szukamy egzemplarzy dawnych gazet gnieźnieńskich!

Biblioteka IKE od lat gromadzi wszelkie materiały biblioteczne związane z Gnieznem i Ziemią Gnieźnieńską – w tym celu utworzyliśmy dział regionaliów: Gnesnensiana. W akcji tej towarzyszymy działającym od dawna instytucjom: Muzeum Początków Państwa Polskiego, Gnieźnieńskiemu Oddziałowi Archiwum Państwowego w Poznaniu i Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna.

Gromadzimy książki, broszury, foldery oraz podobne materiały dotyczące historii miasta i okolicy, życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego, atrakcji turystycznych, jak również publikacje o św. Wojciechu, a także utwory literackie związane z Gnieznem i Ziemią Gnieźnieńską.

Osobną grupę materiałów stanowią czasopisma regionalne, zarówno te wydawane w przeszłości jak i współczesne, stanowiące rezultat pracy zawodowych dziennikarzy jak i inicjatywy małych środowisk – parafii, szkoły, organizacji zawodowych czy społecznych.
Wiadomym jest, że żadnej instytucji nie udało się skompletować wszystkich roczników prasy gnieźnieńskiej!

Apelujemy do mieszkańców miasta o pomoc – przy okazji świątecznych porządków może warto pozbyć się zbędnych „szpargałów”, które dla naszego działu regionaliów mogą okazać się wartościowym materiałem?

Osoby zainteresowane przekazaniem materiałów zapraszamy do Biblioteki IKE, ul. Kostrzewskiego 5-7, 62-200 Gniezno (I piętro). Istnieje tez możliwość odebrania materiałów od darczyńcy. Telefon kontaktowy: 61 423 7009, 423 7012, mail: bibliotekaike@amu.edu.pl

Małgorzata Matczak, Biblioteka IKE

Zasięg terytorialny Ziemi Gnieźnieńskiej:
• gminy miejskie: Gniezno
• gminy miejsko-wiejskie: Czerniejewo, Kłecko, Trzemeszno, Witkowo